Obcinanie pazurów u psa, czyli psi manicure i pedicure

autor

DATA

kategoria

tagi

Obcinanie pazurów u psa, czyli psi manicure i pedicure

Obciąć psu pazury to nie łatwa sztuka! Psy z natury nie są przecież przyzwyczajone do zabiegów pielęgnacyjnych, a zbyt długie pazury często ścierają same. Są jednak psy zbyt lekkie i za małe, aby samodzielnie pozbyć się zbędnego pazurkowego bagażu. Oczywiście nie wszystko zależy od wielkości psa – po prostu w warunkach domowych nie zawsze ma on wystarczającą ilość ruchu. W związku z tym szanse na samoistne ścieranie maleją. Warto wiedzieć, że przerośnięte pazury to dla psa ogromny dyskomfort. To jak myslicie: obcinać psu pazury czy nie obcinać? Wiem, że uwielbiacie tą odpowiedź, ale… to zależy.

Naturalne ścieranie psich pazurów

Tak, jak wspomniałam, w przypadku niektórych psów istnieje prawdopodobieństwo, że pazury będą ścierać się naturalnie. Wiele zależy od tego po jakiej powierzchni na codzień spaceruje nasz pies. Jeśli jest to twarde podłoże, na przykład drogi czy chodniki, z dużym prawdopodobieństwem skracanie pazurów odbędzie się samoistnie. Jeśli jednak Wasze trasy spacerowe to głównie trawniki, łąki czy lasy, wówczas psie pazury nie mają fizycznie możliwości się o cokolwiek temperować, więc rosną i rosną, aż zaczynają sprawiać problemy.

Zbyt długie pazury u psa bezwzględnie wymagają obcięcia. Po czym poznać, że to odpowiedni moment? Poza fizyczną weryfikacją, znakiem, że pazury u psa są za długie jest moment, kiedy pies stuka pazurami na przykład o podłogę w domu.

Jak obcinać psu pazury? Wyjścia są trzy: samodzielne, u groomera albo w przychodni weterynaryjnej. Wielu właścicieli obawia się robić to samodzielnie, jest jednak kilka rozwiązań, które tę czynność znacznie ułatwiają.

Zacznijmy jednak od początku.

Budowa psiego pazura

Pazury psa składają się z:

  • rogowej płytki,
  • macierzy,
  • łożyska pazura,
  • podeszwy pazura.

Istotnym elementem jest macierz. To bardzo silnie ukrwiona i unerwiona cześć pazura, której naruszenie sprawia najwięcej bólu psu. Obcinanie pazurów jest dla psa zupełnie bezbolesne o ile macierz i naczynia krwionośne nie zostaną naruszone. Wszystko jest mniej skomplikowane przy jasnych pazurach. Z ciemnymi pazurami jest problem, bo nie widać gdzie zaczyna się wnętrze pazura. Wówczas najlepiej przycinać pazur ostrożnie – mniej, ale częściej.

Co to jest wilczy pazur?

W artykułach poświęconych obcinaniu pazurów u psa, często pojawia się pojęcie wilczy pazur. Co to takiego? Wilcze pazury są pamiątką po przodkach, obok tylnych łap psa. Nie mają żadnej specjalnej funkcji. Nie mają też styczności z podłożem, więc nie ścierają się same. Bardzo ważne jest więc regularne przycinanie ich. Co ciekawe, w przypadku psów wystawowych, wilczy pazur uważa się za wadę dlatego najczęściej po prostu się go usuwa. Nie jest to zabieg stwarzający jakiekolwiek zagrożenie dla psa.

Kiedy obcinać pazury psu?

Skracanie pazurów jest nie tylko kosmetycznym wymysłem, ale podstawowym elementem dbania o zdrowie pupila. Pamiętajmy, że przerośnięte pazury psa to ogromny dyskomfort, często wiążący się z odczuwaniem bólu. Trochę tak jak u człowieka – zbyt długie paznokcie to nic wygodnego.

Kiedy obcinać psu pazury? Tak jak wspomniałam, na pewno warto wziąć pod uwagę podłoże po którym pies się porusza na codzień. Możliwe że w większości ściera pazury naturalnie podczas spacerów. Wówczas konieczność dodatkowego obcinania pazurów jest mniejsza.

W innym wypadku pazury należy obcinać regularnie, np. co 10-14 dni. Regularne skracanie pazurów, nawet po 1mm, niesie wiele korzyści. Jakich? Z czasem powoduje cofanie się macierzy wewnątrz pazura. Dzięki temu sam pazur może być krótszy i mniej narażony na uszkodzenia mechaniczne.

Bardzo ważne – psie pazury o prawidłowej długości nie powinny dotykać podłoża, kiedy pies znajduje się w pozycji stojącej. Boczny pazur należy obcinać częściej. Nie tylko dlatego, że z natury nie dotyka podłoża, ale ponieważ to on najczęściej ulegają urazom. Kiedy boczne pazury są zbyt długie, mogą niebezpiecznie wbijać się w skórę psa.

Trening medyczny psa

Zanim zabierzemy się do obcinania psich pazurów, należy pupila do tego przygotować. Trening medyczny psa to baza do wszelkich zabiegów pielęgnacyjnych. To także obowiązek każdego właściciela, któremu zależy, aby ich pies nie stresował się tym, co i tak nieuniknione. Bez treningu medycznego, obcinanie pazurów będzie dla psa ogromną presją i dyskomfortem. Dlatego tak ważne jest stopniowe przyzwyczajenie do tego psa.

W jaki sposób? Warto zacząć od dotykania jego łap, aby pies nie miał z tym problemu. Kiedy zrozumie, że jego łapy są bezpieczne w naszych rękach, można pójść o krok dalej – dotknąć opuszka palca, czy raczej pazura psa, narzędziem, które później posłuży do obcinania. Po każdej czynności ważne jest, aby nagrodzić psiaka za dobre zachowanie.

Jeśli chcecie wiedzieć więcej o przyzwyczajaniu psa do obcinania pazurów, zapraszamy na instagrama Mam Psa. I co teraz? gdzie pokazujemy od czego zacząć.

Kiedy rozpocząć trening medyczny? Najlepiej jeszcze za szczeniaka. Większość psów reaguje stresem na wszelkie zabiegi pielęgnacyjne i nie ma w tym nic dziwnego. To nie jest dla nich naturalna sytuacja. Jeśli jednak pomożemy im przezwyciężyć obawy, wszystko powinno pójść gładko.

Jak obcinać psu pazury?

Jedna z najważniejszych kwestii dla każdego właściciela, to jak obcinać pazury psu tak, aby ten nie czuł się zagrożony, nie uciekał, nie gryzł i nie warczał na nas. Najpierw oczywiście oswajanie z dotykiem i narzędziami, jak wyżej. Kolejnym dużym problemem jest to, żeby nie obciąć zbyt dużej części pazura. Jak już wspomniałam, ułatwieniem jest kolor pazura – im jaśniejsze pazury, tym prościej.

Instrukcja obcinania pazurów

Po pierwsze – aby obcinać psu pazury, wybierz spokojny moment. Najlepiej po spacerze lub pod wieczór, kiedy pies jest już zrelaksowany i mało pobudzony. Zapewnij dobre źródło światła, wygodną pozycję dla siebie i psa oraz sprawne, ostre, bezpieczne narzędzie.

najlepiej obcinać psu pazury pod kątem 45 stopni od podłoża

Najbezpieczniej jest obcinać psu pazury jak najmniejszymi fragmentami, po 1-2 mm, dzięki czemu będzie można na bieżąco kontrolować odległość od macierzy. Po czym poznać, że macierz jest blisko? Powierzchnia po obcięciu zacznie zmieniać swój wygląd. Im bliżej macierzy tym obrys kolejnych warstw pazura będzie bliższy okręgom. Jeżeli na środku pazura zobaczycie widoczną plamkę, będzie to oznaczać, że skracanie pazura należy zakończyć.

Jeszcze jedno – pamiętajcie o smacznej nagrodzie! Obcinanie pazurów to nie tylko wyzwanie dla Ciebie, ale przede wszystkim dla Twojego pupila.

Co jeśli uszkodzimy psu pazury?

Oczywiście może zdarzyć się obciąć pazury psu o milimetr za daleko (szczególnie jeśli są to czarne pazury!). O ile macierz nie zostanie uszkodzona, nie powinno być to dla psa bolesne. Jeśli jednak przegapicie tą jasną plamkę i przytniecie macierz, psa z całą pewnością zaboli. Najważniejsze to nie wpadać w panikę kiedy pojawi się krew – wystarczy, że Wasz pies prawdopdoobnie w nią wpadnie.

Co robić, jeśli obcinanie pazurów poszło nie tak, jak zaplanowaliśmy? Do uszkodzonego pazura należy przyłożyć jałowy gazik. W psiej apteczce warto posiadać również preparat hemostatyczny do stosowania miejscowego: ałun lub nadmanganianu potasu. Preparaty te są dostępne w każdej aptece. Sprawnie zatrzymają krwawienie, a dodatkowo zdezynfekują ranę. Wystarczy wetrzeć proszek w pazur psa i przytrzymać.

Na ewentualność uszkodzenia psiego pazurka, warto przygotować się jeszcze zanim zaczniemy obcinanie pazurów. W ten sposób będziemy mogli szybko, ale i spokojnie zareagować.

Czym obciąć psu pazury?

Wiemy już, jak przygotować się do całego zabiegu. Pytanie czym należy obcinać psu pazury? Najpopularniejszym narzędziem są cążki. Ważne, żeby były one ostre i działały płynnie. Tępe narzędzie spowoduje miażdżenie pazura, zamiast sprawnego i szybkiego obcinania małych fragmentów.

W sklepach zoologicznych dostępne są także frezarki, czyli automatyczne pilniki, którymi ściera się końcówki pazurów. Jest to jednak dość czasochłonne rozwiązanie, szczególnie, jeśli pazury są długie. Ponadto wydają specyficzne dźwięki, które mogą dodatkowo stresować nieprzyzwyczajonego do obcinania pazurów psa. Jeżeli jednak zdecydujemy się na użycie frezarki, ważne, żeby pamiętać, aby nie piłować zbyt dlugo jednego pazura. Podobnie jak przy frezowaniu paznokci u ludzi, może wtedy dojść do nadmiernego ogrzania pazura, a to spowoduje ból.

Na rynku dostepne są także cążki i frezarki/pilniki z własnym źródłem światła, dzięki czemu można lepiej kontrolować skracaną długość.

Konsekwencje zbyt długich pazurów u psa

Zbyt długie pazury u psa niosą za sobą konsewkencje. Jak już wspomniałam, jest to po prostu bardzo niewygodne dla zwierzaka, ale to nie wszystko. Omówmy temat nieco dokładniej:

Zbyt długa macierz

Im rzadziej skracamy psu pazury, tym dłuższą macierz hodujemy. Przez to niemożliwe jest bezbolesne obcinanie pazurów na optymalną długość. Rozwiązaniem jest proste: mniej, a częściej. Dzięki temu z czasem macierz zacznie się cofać.

Urazy spowodowane zbyt długimi pazurami

Długie pazury częściej są narażone na urazy, np. w wyniku zahaczenia o dywan, siatkę czy inną nierówność. Zadarty lub zadarty psi pazur to okropny ból!

Problemy ortopedyczne

Przerośnięte pazury mogą powodować wykrzywianie całych palców psa, co z kolei może skutować trwałymi problemami ze stawami, zwyrodnieniami i wadami całej postawy. To poważne schorzenie, a każdy krok będzie psu sprawiał fizyczny ból.

Pamiętaj, żeby regularnie obcinać psie pazury

Obcinanie pazurów u psa to obowiązek każdego właściciela, który chce odpowiednio dbać o zdrowie, wygodę i komfort swojego zwierzaka. Żeby robić to bez stresu, najpierw należy zrobić psu trening pielęgnacyjny i pokazać mu, że dotyk to coś dobrego. Kiedy pies nam ufa i wierzy, że nie zrobimy mu krzywdy, chętniej z nami współpracuje. Pamiętaj – to nic złego, jeśli nie radzisz sobie lub boisz się obciąć psu pazury. Spróbuj nauczyć tego siebie i psa, a w przypadku dużych trudności, udaj się do gabinetu weterynaryjnego lub do groomera. Tam na pewno Ci pomogą!

Katarzyna Różycka

Ukończyła Uniwersyteckie Centrum Medycyny Weterynaryjnej w Krakowie w 2019 roku. Od zawsze ulubione dziedziny to okulistyka i ortopedia. Prywatnie miłośniczka TTB i właścicielka stafficzki Kory.

Sprawdź Nasze
Kursy i Produkty

Więcej
artykułów

Czyszczenie magazynów

Obroże z klamrą i półzacisk -50%
Saszyta rushoffa w całkiem fajnej cenie :)