Zabawa z psem – jak i dlaczego bawić się ze swoim psem?

autor

DATA

kategoria

tagi

Zabawa z psem – jak i dlaczego bawić się ze swoim psem?

Psy, jako drapieżniki żyjące na wolności, polują, aby przetrwać. To dla nich nie tylko forma zapewnienia sobie pokarmu, ale także rozrywka. Oczywiście w warunkach domowych pies nie poluje na swoje jedzenie, dlatego musimy mu to jakoś zrekompensować.

Co sprawdzi się najlepiej? Zabawa, ale mądra i dopasowana do psich potrzeb. Zabawka dla psa powinna znajdować się w każdym domu. Na rynku znajdziemy zabawki interaktywne, zabawki edukacyjne, zabawki piszczące, szarpaki, piłki. Tak bogaty wybór zabawek sprawia, że nie wiedząc co wybrać, często kupujemy za dużo. Niepotrzebnie. Podstawa to ustalić, które zabawki sprawią frajdę naszemu zwierzakowi, aby uniknąć kupowania tego, co niepotrzebne.

Zaspokajanie naturalnych instynktów

Dzięki zabawie ze swoim pupilem, mamy możliwość zaspokojenia potrzeb wchodzących w skład łańcucha łowieckiego. Są to między innymi: wypatrywanie, pogoń, łapanie, noszenie, gryzienie. W przypadku wielu ras, różne elementy tego łańcucha były wzmacniane lub wygaszane – w zależności od użytkowości rasy.

Ale wspólne zabawy z psiakiem to nie tylko zaspokajanie naturalnych instynktów. To przede wszystkim świetny sposób na budowanie z nim relacji. Zwierzę zaspokaja swoją ciekawość i wypracowuje umiejętność rozwiązywania problemów.

Zabawa to także dawka aktywności fizycznej, która gwarantuje dobrą kondycję oraz dbanie o rozwój umysłowy naszego psa.

Prawidłowa forma zabawy z czworonogiem to klucz do zrównoważonego i pewnego siebie pupila.

Jaka zabawka dla psa? Najlepsze zabawki

Rozbudowany rynek produktów dla psów, ogromny wybór rodzajów zabawek, zróżnicowane ceny – to wszystko nie ułatwia podjęcia decyzji. Każdy psiak to inna historia, różne potrzeby i preferencje.

Wiele czynników wpływa na wybór odpowiedniego gadżetu do zabaw. Może to być piszcząca zabawka, albo solidny szarpak z owczą wełną. Może to być interaktywna zabawka dla psa, albo klin do nauki trzymania i noszenia.

Sprawdź, na co zwrócić uwagę przed decyzją o zakupie zabawki dla swojego pupila.

Zabawka dla psa powinna być:

  • bezpieczna – bezpieczeństwo to podstawa! Psi niszczyciel, którego zostawimy sam na sam z materiałowym pluszakiem może go rozszarpać, zjeść i dojdzie do tragedii. To samo dotyczy zabawek złożonych z wielu małych elementów, grożących połknięciem.Warto także zwrócić uwagę na materiał, z którego wykonany jest gadżet. Świetnym przykładem są piłki tenisowe, których materiał wykonania zawiera szkodliwe dla psiego organizmu ilości ołowiu oraz kadmu. Dodatkowo piłka tenisowa w kontakcie z piaskiem i psią śliną działa jak papier ścierny, niszcząc szkliwo zębów.Tanie zabawki to nie zawsze dobra decyzja, a najniższa cena nie powinna być jedynym kryterium wyboru. Zabawki dla psa z plastiku często szybko się psują, czasami już po jednym spacerze. Dodatkowo plastik jest po prostu szkodliwy i należy go unikać.Lepiej więc postawić na bezpieczne, dobrej jakości produkty. Zapłacimy trochę więcej, ale będziemy używać ich znacznie dłużej, bez obaw o zdrowie i bezpieczeństwo naszego pupila.
  • odpowiedniej wielkości – czyli ani zbyt małe, ani zbyt duże. Zbyt mała zabawka, na przykład piłka, w pysku dużego psa, może spowodować zadławienie, a w wielu sytuacjach prowadzić nawet do śmierci zwierzęcia.Dla psów dużych ras, z silnym chwytem (np. owczarek belgijski, doberman, pit bull terrier) doskonale sprawdzi się wytrzymały, dobrej jakości klin czy szarpak. Dla małych psów (np. maltańczyk, sznaucer miniaturowy, szpic) wybierajmy to, co lekkie, np. gryzak, który przy okazji zaspokoi naturalną potrzebę żucia.A jakie zabawki dla szczeniaków? Świetnie sprawdzą się wygodne do miętolenia pluszaki czy futerka lub coś, co przyniesie ulgę na swędzące dziąsła, np. gumowy kong. Dobrym wyborem będą też znane i (średnio) lubiane piszczące piłeczki oraz inne zabawki, które wydają dźwięki, pobudzając tym samym umysł malucha.
  • trwała i wytrzymała – im dłuższy czas użytkowania zabawki, tym lepiej. Również dla naszego portfela. Pamiętajmy, że zabawki dla psów używane są przez nas nie tylko w domu, ale też na świeżym powietrzu, podczas spaceru i różnych warunków pogodowych.Idealne zabawki dla psa to takie, które nie zepsują się po jednym wyjściu. Zwróć uwagę na trwałość materiałów, z których wykonany jest produkt. To szczególnie ważne, jeśli chodzi o gryzaki, frisbee, szarpaki, piłki i zabawki przeznaczone do gryzienia, które nasz zwierzak wyjątkowo intensywnie eksploatuje.
  • pobudzająca myślenie – zabawki interaktywne dla psa to świetny wynalazek. Stymulują aktywność umysłową zwierzaka i co ważne, nie są przeznaczone do wspólnej zabawy.Przykładami zabawek aktywizujących psiaka są: maty węchowe do których można wkładać ulubione smakołyki, kule węchowe, kongi wykonane z trwałej gumy, łamigłówki, które zmuszają psa do szukania rozwiązań na własną łapę. Węszenie, lizanie, obgryzanie potrafi zmęczyć psa bardziej niż nam się wydaje. Pamiętaj tylko, aby dobrać poziom trudności zabawki interaktywnej do Twojego psa.

Jak bawić się z psem?

Przede wszystkim należy obserwować psa, żeby wiedzieć, jak lubi się bawić. Prawidłowa zabawa zaspokoi jego potrzeby, pomoże się rozluźnić i odstresować oraz dać upust nagromadzonej energii. A przede wszystkim zmęczy. Oczywiście należy odpowiednio dobrać czas trwania aktywności, pamiętając o balansie. Jeśli po zabawie pies zamiast odpoczywać, jest nakręcony, pobudzony, a nawet sfrustrowany, oznacza to, że coś robimy nie tak.

Elementy udanej zabawy z czworonogiem:

  • pozwól psu polować – w naturze zając nie pcha się sam do pyska psa. Instynkt łowiecki jest czymś naturalnym, niezależnie od wielkości psa (tak, yorkshire terrier to też łowca – i to jaki!).
  • daj nosić i posiadać – kiedy psiak coś upoluje, pozwól mu nosić swoją zdobycz w spokoju. Niech się nią nacieszy! To bardzo ważny, o ile nie najważniejszy element tego procesu.
  • NIGDY nie zabieraj psu zabawki na siłę – przez takie zachowanie, Twój pies na pewno nie będzie się chciał z Tobą bawić.
  • naucz puszczania, wymieniając się na inną zabawkę lub ulubione przysmaki – jeśli włożymy wystarczająco dużo pracy w naukę bezkonfliktowego puszczania przedmiotów, psiak odda nam wszystko.
  • najważniejszy jest fun – pamiętaj, że cele treningowe są ważne tylko dla Ciebie, nie dla Twojego psa. Dla niego najważniejszy jest dobrze spędzony czas ze swoim ulubionym człowiekiem. Zabawka to Wasz wspólny cel – razem na nią polujecie, współpracując, nie rywalizując.

Jak się bawią psy użytkowe?

Psy popędowe i użytkowe to trochę inna kategoria. W ich przypadku zabawę i aktywności dobiera się w zależności od predyspozycji. Jeśli mamy takiego psa, warto udać się do psiego trenera, aby pomógł mądrze poprowadzić psa.

Ulubiona rozrywka psów użytkowych, to:

  • Gryzienie – do wspólnej aktywności, która bazuje na nauce gryzienia, przyda się wytrzymały, solidny klin, wygodny do chwytania i noszenia w pysku.
  • Obrona – do treningu obrony niezbędne są rękawy i/lub nogawki. To zależy od tego na jakim etapie jest nasz trening. U szczeniaka, z uwagi na delikatny pyszczek, w celu rozwijania instynktu, na początek lepiej sprawdzi się szarpak z owcy.

Dla psów nieużytkowych, nie potrzebujących zaawansowanego treningu (czyli zdecydowana większość psów), najbardziej atrakcyjna będzie zwykła piłka do aportowania, piłka na sznurku, piłka z gumy czy z materiału. Możecie też używać szarpaka do przeciągania, gryzaka do zaspokajania naturalnej potrzeby żucia, albo specjalnych pływających zabawek dla wielbicieli taplania się w wodzie.

Zanim zaczniesz zabawę na całego!

Przed zabawą należy upewnić się co do kondycji zdrowotnej psa. Na co warto zwrócić uwagę, zanim rozpoczniemy uprawianie aktywności z naszym czworonogiem?

  • stan zębów – problemy z zębami, ból, próchnica czy zbyt duży kamień z pewnością pozbawią Twojego psa przyjemności z zabawy.
  • stawy – zabawa jest dla psa bardzo obciążająca fizycznie, tak jak dla nas solidny trening na siłowni. Wszelkie szaleństwa ze skokami, zrywami czy małą bijatyką podczas przeciągania się szarpakiem, wymagają upewnienia się, że stawy naszego psa są zdrowe i nie ma żadnych medycznych przeciwwskazań do tego typu aktywności.
  • odpowiednia zabawka dla psa – dobierz zabawkę/zabawki dla swojego pupila, uwzględniając poziom zaawansowania psa, rodzaj zabawy, wiek psa i jego potrzeby.

Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak poprawnie ułożyć zabawę z psem, koniecznie sprawdź nasz webinar – Od szarpania po obronę. Prowadzi Piotr Kaczmarek.

Wszystko zależy od formy zabawy

To, jakie zabawki dla psa wybierzemy, zależy tak naprawdę od formy preferowanej aktywności i od tego, czym lubi bawić się nasz pupil. Może to być nawet kulka ze zwiniętych skarpet czy rolka po papierze toaletowym, do której wepchniemy przysmaki.

Ostatecznie dla naszego psa zabawki to głównie okazja do wspólnej zabawy z ukochanym właścicielem. Najważniejsze to pamiętać o psich potrzebach i nie zmuszać psa do aktywności, której po prostu nie lubi. Pamiętajmy też, że każda zabawka dla psa dobrana w sposób nieprawidłowy, może być niebezpieczna, a bezpieczeństwo to podstawa.

Szukasz zabawki dla psa? Interesują Cię akcesoria spacerowe dla właściciela? Zajrzyj na nasz kolorowy sklep: Sklep Mam Psa i Co teraz – Akcesoria dla psów i właścicieli

Trenerka psów, założycielka „Mam psa. I co teraz?”. Właścicielka fundacji „Pies OD-Nowa”, w której psy określane jako trudne, mają szansę na lepsze życie, dzięki wewnętrznym szkoleniom. Zawodowo z światem psów związana od 2015 roku, zaczynając od wolontariatu w hodowli „Poezja Ruchu”.
Certyfikowana Senior Animal Trainer Czeskiej Akademii ATA Jiri Scucka. Ukończyła prestiżową szkołę NePoPo® Training School Silver and Gold Program Barta i Michael'a Bellon – twórców systemu NePoPo®. Jej misją jest budowanie pewności siebie u właścicieli psów oraz pomaganie im w zrozumieniu swoich podopiecznych, tak, aby mogli być dla nich jak najlepszymi i świadomymi przewodnikami.
Prywatnie opiekunka czterech psów: Kofi, Luźno, Zuu i Mariusza. Kocha sportowy tryb życia, dobrą książkę, góry i morsowanie.

Sprawdź Nasze
Kursy i Produkty

Więcej
artykułów

Czyszczenie magazynów

Obroże z klamrą i półzacisk -50%
Saszyta rushoffa w całkiem fajnej cenie :)