Jak przygotować psa do dog frisbee?

autor

DATA

kategoria

tagi

Jak przygotować psa do dog frisbee?

Jak przygotować się do rozpoczęcia treningów dog frisbee z psem? Najważniejsze, to zadbać o to, żeby nasz pies był bezpieczny podczas uprawiania sportu – dążymy do tego, żeby trening frisbee był efektywny, ale także nie skończył się kontuzją. Dotyczy to zarówno psów małych, średnich, jak i dużych. Nawet jeśli już mieliście okazję próbować dog frisbee i jesteście zaznajomieni z dyskiem frisbee, warto zastanowić się czy rzeczywiście budujecie trening na solidnych fundamentach. Baza to podstawa!

Sprawdź czy Twój pies jest zdrowy

Zanim razem z psem rozpoczniesz swoją przygodę ze sportem na świeżym powietrzu, zastanów się czy jest to aktywność odpowiednia dla Twojego czworonoga. Dogfrisbee, jak niemal każdy inny psi sport, to przede wszystkim fizycznie wymagające zachowania. Bez względu na to czy potraktujemy je jako formę zabawy czy też ćwiczenie pod zawody, pies musi być na nie gotowy. Czy warunki fizyczne Waszego pupila umożliwiają mu bezpieczne trenowanie? Jest wiele psów, które mają silny popęd łupu i zrobią to, o co jako właściciele prosimy, ale ich ciała nie są na tyle wytrzymałe, aby sprostać zadaniom, które przed nimi stawiamy. Kilka słów o tym, jak sprawdzić czy sport jest rzeczywiście dla Was napisałem w artykule: Psi sport i z czym to się je. Czy sport jest dla Was?

Co należy sprawdzić, zanim rozpoczniemy treningi frisbee z naszym psem?

Zanim więc zabierzemy się do treningu dogfrisbee z psem, warto zrobić mu solidny przegląd i mieć świadomość zarówno, co do możliwości, jak i ograniczeń naszego pupila. Ważne, aby konsultować wszystkie wyniki i plany z odpowiednim specjalistą.

  • Prześwietlenie RTG
    Sprawdź czy stawy Twojego psa są w stanie udźwignąć obciążenia związane z uprawianiem przez niego sportu. W rzucaniu dyskiem i zabawie frisbee, sprawne stawy są ultra ważne. Dysplazje stawów biodrowych, łokciowych, OCD i inne choroby mogą spowodować, że dog frisbee nie będzie najlepszym wyborem dla Twojego psa (oczywiście należy skonsultować wyniki i decyzję z lekarzem weterynarii).
  • Wizyta u psiego fizjoterapeuty
    Warto także zaczerpnąć opinii psiego fizjoterapeuty, który sprawdzi, czy układ ruchu naszego psa jest gotowy na trening sprintów, zwrotów, skoków i gwałtownego wytracania prędkości. Wiadomo, że chcielibyśmy wziąć dysk frisbee i po prostu zacząć rzucać, jeśli jednak chcemy zająć się tym sportem zawodowo czy w kontekście freestyle, musimy upewnić się, że naszemu psu nic się nie stanie. Uwierzcie – większość psów nie potrafi nawet ładnie chodzić (dotyczy to szczególnie dużych oraz młodych psów).
  • Waga psa
    wbrew pozorom jest to fundamentalna kwestia. Wiele psów, które spotykam są po prostu otyłe. Taki pies zanim, zacznie skakać, powinien zgubić nadmiar kilogramów. Trening dogfrisbee dla otyłego psa może być po prostu niebezpieczny.

Przygotowanie fizyczne – Twoje i Twojego psa

Załóżmy, że zdrowotnie z Waszym psem jest wszystko w porządku. Nad czym powinniście się skupić w następnej kolejności, przygotowując się do rozpoczęcia wspólnej sportowej zabawy?

  • Wydolność (psa i właściciela)
    Dogfrisbee to sport, który bazuje na krótkim wysiłku o bardzo wysokiej intensywności. Ważna jest podstawowa wydolność, którą budujemy na przykład dzięki regularnym spacerom z psem. Nie, nie musimy wdrażać od razu codziennego biegania, żeby wziąć dysk w rękę.
  • Siła, koordynacja, świadomość ciała (propriocepcja)
    Te trzy punkty wymieniam obok siebie ponieważ odpowiedzią jest jedna aktywność, czyli dobrze ustrukturyzowany plan dogfitnessowy. Wykorzystując paletę różnych ćwiczeń, możemy poprawić siłę psa (to podstawa każdego wysiłku), jego koordynację (w dogfrisbee psy muszą wykonywać mnóstwo skomplikowanych zachowań, w minimalnym odstępie czasowym, niekiedy nawet jednocześnie np. sztuczka z dyskiem w pysku) oraz propriocepcję (fancy nazwa na świadomość przestrzenną, czyli w jakiej pozycji znajduje się moje ciało w stosunku do otoczenia). To wszystko pozwoli psu na utrzymanie kontroli i stabilności w locie, poprawi jego szybkość i zwrotność, niezbędne w treningu dogfrisbee.

Przygotowanie psychiczne psa

Możemy zbudować psu silne ciało z potężnym silnikiem, pojemnym bakiem i wyglądające tak, że kolana miękną – no prawdziwa wyścigówka! Jeśli jednak za kółkiem posadzimy babcię Janię, mającą 98 lat to pewnie daleko nie zajedziemy. Trzeba zadbać o drugą stronę medalu, czyli o psi umysł. Zastanówmy się, czy nasz pies jest w stanie skorzystać z pełni możliwości swojego ciała? Czy jego psychika jest na tyle silna, aby myśleć o starcie w zawodach dogfrisbee?

  • Socjal i neutralizacja otoczenia
    W pierwszej kolejności zadbajmy o to, żeby pies nie bał się świata. Ma być ciekawy i lubić doświadczać. Jeżeli będzie się bać, a połowa jego uwagi skupi się na otaczającym go środowisku, nie będzie w stanie z Wami ćwiczyć. Poczucie bezpieczeństwa jest jedną z najważniejszych potrzeb psa. Najpierw bezpieczeństwo, potem zabawa.
  • Wzmacnianie kontaktu z naszym ciałem
    Często słyszę „ale mój pies lubi się ze mną miziać na kanapie”. To dobry start, ale jest ogromna przepaść między psem, który lubi się głaskać na kanapie, a psem, który pracuje na zabawkę i jest trzymany (np. podczas dog catch). Upewnijcie się, że pies lubi być na Waszym ciele, nie ma problemu z byciem na rękach. Musi mieć pozytywne skojarzenie z dotykiem.
  • Skupienie i chęć współpracy
    Pies musi być na nas skupiony, żeby być w stanie uczyć się nowych rzeczy. Zadbajcie więc o absolutną podstawę treningu, czyli focus na przewodniku.
  • Popęd łupu
    Motywacja na zabawkę, czyli popęd łowiecki/łupu jest niezbędna w dogfrisbee i rzucaniu dyskiem. Chcemy, aby nasz pies miał duże chęci do pracy i sportu, po to, żeby później efektywnie je kierunkować na zachowania, których oczekujemy.
  • Podstawy pracy z zabawką
    Praca z zabawką jest o tyle skomplikowana, w porównaniu do pracy na jedzenie, że musimy zbudować sporo zachowań, zanim będziemy mogli ją wykorzystać. Chodzi mi o aport, puszczanie, wymienianie się zabawkami, noszenie. Bez tego ciężko nam będzie przejść na wyższy level.

Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o zasadach pracy z zabawką, jak wybrać frisbee dla psa, poznać podstawy różnych aktywności, serdecznie zapraszam na moje zajęcia stacjonarne: Praca z zabawką i frisbee.

Solidny fundament to gwarancja udanej aktywności

Dogfrisbee to wspaniała dyscyplina sportowa. Można z niej korzystać na wiele sposobów: jako formy rekreacji czy kolejnej fajnej aktywności, która pozwoli nam zbudować głębszą więź, rozwinąć naszego psa i spędzić wspólnie czas z przyjemnością. Osobom z ambicjami sportowymi oferuje pole dla kreatywności oraz możliwość rozwoju osobistego w rozmaitych kierunkach. Musimy jednak pamiętać, że to przewodnik psa odpowiada za wprowadzenie czworonoga w ten sport w bezpieczny sposób. Zanim więc zaczniemy frustrować się, że nie wychodzą nam bardziej zaawansowane triki, zastanówmy się czy zbudowaliśmy odpowiedni fundament. Niestety najczęściej to właśnie brak świadomości i wygórowane ambicje psują nam bazę, bez której ani rusz.

jego głównym zainteresowaniem są psie sporty, z naciskiem na dogfrisbee, z którego zajęcia prowadzi w ośrodku szkoleniowym Mam psa. I co teraz? Sędzia II stopnia USDDN. Regularnie bierze udział w zawodach, szkoli się i jeździ na seminaria. Uwielbia analizować i dopracowywać technikę ruchu zarówno człowieka, jak i psa. Lubi dłubać detale i podstawy komunikacji, które jego zdaniem odbijają się we wszystkim, co robimy z psem. Prywatnie właściciel suczki rasy border collie – Follow.

Sprawdź Nasze
Kursy i Produkty

Więcej
artykułów

Czyszczenie magazynów

Obroże z klamrą i półzacisk -50%
Saszyta rushoffa w całkiem fajnej cenie :)