Klatka kennelowa dla psa – jak wprowadzić i korzystać z klatki kennelowej
Kto to widział, trzymać psa w klatce?! Klatka kennelowa wielu właścicielom psów wciąż kojarzy się negatywnie, jako narzędzie znęcania. Nic bardziej mylnego! Kennel to metafora ciasnej odizolowanej nory, którą w naturze wybierają zwierzęta psowate. Mało kto rozumie, że w klatce kennelowej pies czuje się po prostu bezpiecznie. To miejsce, które umożliwia mu odpoczynek i naukę wyciszenia. Klatkę kennelową możemy porównać do prywatnej kawalerki naszego psa.
Zastosowanie klatki kennelowej
Dobrze wprowadzona klatka kennelowa, która wywołuje u psa pozytywne skojarzenia, wspaniale sprawdzi się w rozmaitych sytuacjach. Jest najlepszym rozwiązaniem, jeżeli chodzi o podróże. Dlaczego? Ponieważ klatkę kennelową możemy spakować ze sobą wszędzie – zarówno na wakacje do hotelu, jak i na biwak.
Klatka kennelowa to bezpieczne schronienie, taka ekskluzywna buda, która wspiera poczucie bezpieczeństwa psa i pomaga mu w adaptacji, zwłaszcza, jeśli znalazł się w nowym miejscu. Psiak rozumie tę przestrzeń, jako możliwość wyciszenia się i relaksu. Dzięki temu, łatwiej będzie mu zostać samemu czy odpowiednio wypocząć.
Na wyjazdach ciężko jest też o miejsce, które pozbawione będzie bodźców. To kolejny argument przemawiający za tym, że klatka kennelowa to idealne narzędzie, stosowane dla dobra psa. No bo kto nie chciałby zabrać ze sobą na wyjazd swojej własnej sypialni – ograniczona przestrzeń niedostępna dla obcych? Idę w to!
Idealne rozwiązanie dla właścicieli psów lękliwych
Kennel bardzo poleca się również właścicielom psów lękliwych. Dlaczego? Ponieważ pomaga budować pewność siebie oraz poczucie bezpieczeństwa psa, a są to kwestie fundamentalne w przypadku psich lękusów. Dlatego właśnie klatka kennelowa nie jest egoistycznym wymysłem człowieka, aby pozbyć się tuptającego po całym domu psa. To idealne miejsce, które wbrew obawom, nie jest dla twojego pupila niczym nienaturalnym, a często wspiera go w pokonywaniu swoich psich lęków.
Zastosowanie klatki kennelowej to jedno z najlepszych udogodnień dla czworonoga – kennel nie tylko buduje jego pewność siebie. Klatkę stosujemy dla dobra psa, dla jego wygody. Nasz pies wie, że w klatce jest bezpieczny dlatego tak dobrze się tam czuje. Jeśli borykacie się z problemem lęku u psa, polecamy Wam nasz wyczerpujący temat kurs Odwagi, Psie!.
Wprowadzenie klatki kennelowej
Tak, jak inne narzędzia, tak i klatka kennelowa musi zostać odpowiednio wprowadzona, żeby spełniać swoją funkcję. Kennel należy wprowadzać stopniowo – najpierw przyzwyczaić psa i nie wymagać, że od razu zostanie w niej na 8 godzin.
Kiedy rozpocząć pracę z klatką?
Naukę warto rozpocząć już u szczeniaka – im wcześniej pokażemy psu, że ma własne miejsce, w którym może czuć się bezpiecznie, tym lepiej. W jaki sposób to zrobić? Możemy zacząć od karmienia psa w klatce, żeby dobrze ją skojarzył – niech będzie to jego prywatny spot, w którym dzieją się przyjemności. Jeśli macie problemy behawioralne, np. lęk separacyjny, który często pojawia się u szczeniaków, szczególnie tych adoptowanych, tym bardziej warto uczyć psa przebywania w samotności. Kluczowe jest wówczas pokazanie psu, że kiedy jest sam w domu, nic mu się nie stanie. I znów – najlepszym rozwiązaniem będzie nauczenie szczeniaka przebywania w klatce. Jeśli wszystko zostanie wprowadzone tak, jak powinno, lęk separacyjny zostanie wymazany z Waszego życia.
Nauka wyciszenia, a klatka kennelowa
Równie istotna jest nauka wyciszenia. Dlatego do klatki podajemy psu rzeczy, które go uspokoją. Na pewno lepiej sprawdzą się gryzaki, mata węchowa czy lickmata niż zabawki. Klatka kennelowa może pomóc uniknąć wielu problemów behawioralnych u psa w przyszłości. Wprowadzając kennel musimy mieć na uwadze przede wszystkim dobro psa i jego komfort.
Klatka kennelowa dla szczeniaka
Dlaczego klatka kennelowa jest tak istotna w życiu szczeniaka? Przede wszystkim, jak już wspomniałam wyżej, daje mu poczucie bezpieczeństwa, ale także uczy samodzielności. Pomaga budować pewność siebie, która w życiu małego psiaka jest bardzo ważna. Dowiaduje się, że samotność nie jest zła, a nawet może być fajna. Warto też pamiętać, że szczeniaki śpią średnio 18-20 godzin na dobę! Klatka kennelowa pomoże więc w tym, aby sen naszego pupila był wartościowy. Ponadto zwierzęta psowate, jako szczenięta, wychowują się w norach, ciasnych i ciemnych miejscach, chronione wówczas przez swoich rodziców. Właśnie dlatego, dla naszego czworonożnego przyjaciela klatka kennelowa jest czymś zupełnie naturalnym.
Jeśli w Waszym życiu zawitał lub zawita szczeniak, to na kursie Ogarnij szczeniaka w 33 dni, dowiecie się nie tylko jak nauczyć go pozostawania w klatce, ale i wiele innych cennych wskazówek, które pomogą Wam we wspólnym życiu!
Kennel to psie M2
Wielu opiekunom wydaje się, że psy muszą spać z nami w łóżku czy na kanapie, aby były szczęśliwe. Zauważcie jednak, na ile bodźców są wówczas narażone. Wybudzają się na każde nasze wyjście z pokoju, pogłośnienie telewizora czy muzyki, rozmowy przez telefon. Ludzie mają swoje zaciemnione sypialnie, do których udają się, aby porządnie wypocząć, zapaść w głęboki sen, który pomoże w regeneracji organizmu. Dla czworonoga regeneracja jest tak samo ważna. Dlatego klatka kennelowa jest jego sypialnią. Wystarczy przykryć ją kocem lub kawałkiem materiału i gotowe! Żadne rozproszenia nie mają szans.
Jak wybrać rozmiar klatki kennelowej
Wiemy już, że klatka jest ważna, że trzeba z nią psiaka oswoić, że nie jest ona egoistycznym wymysłem człowieka. Czas na aspekty praktyczne. Jak dobrać rozmiar klatki kennelowej? Klatki kennelowe występują w różnych rozmiarach, więc pierwsze, co musimy zrobić to ustalić wymiary odpowiednie dla naszego psa. Pomoże nam tutaj legowisko, na którym nasz psiak lubi wypoczywać. Warto zmierzyć jego długość oraz szerokość, aby mieć pewność, że nasz pies będzie w stanie swobodnie się położyć, ale także wstać i poruszać się w obrębie klatki. Wiadomo, że w przypadku dużych psów wymiary klatki będą zupełnie inne niż dla psów typu maltańczyk czy JTR.
Musimy jednak pamiętać, że klatka nie może być za duża, szczególnie na początku nauki. Klatka to nie kojec, jest raczej czymś w rodzaju budy, tylko domowej. Kennel to miejsce odpoczynku, nie robienia imprezy. Dlaczego zbyt duża klatka to nienajlepszy pomysł? Ponieważ kiedy pies jeszcze nie wie do czego służy to ustrojstwo, mniejsza, ograniczona przestrzeń znacznie ułatwi mu zrozumienie, o co w tym chodzi.
Zastanawiając się nad konkretną klatką kennelową, warto uwzględnić też miejsce na miskę z wodą. Tu z pomocą przychodzą miski montowane na drzwiczkach – nie dość, że nie zabierają psu miejsca w środku to jeszcze minimalizują ryzyko wylania wody przez naszego psa.
Rodzaje klatek kennelowych
Warto wybrać odpowiedni rodzaj klatki kennelowej. Wbrew pozorom jest ich trochę na rynku, a wybór tworzywa zależy od tego, jakiego mamy psa, ile czasu ma spędzać w klatce kennelowej, gdzie umiejscowimy klatkę dla psa i czego szukamy. Oto najczęściej spotykane rodzaje klatki kennelowej:
- klatka metalowa – metal to wystarczająco wytrzymałe tworzywo dla małych, ale też dużych psów, jeśli nie są zbyt silne. Z uwagi na nieszczelność (klasyczne druciki przepuszczają światło), warto zaopatrzyć się dodatkowo w pokrowiec lub cienki koc, którym będzie można osłonić klatkę, a tym samym odciąć psa od bodźców. Klatki metalowe są najczęstszym wyborem właścicieli psów.
- klatka materiałowa – jest lekka, więc idealnie nadaje się na wszelkiego rodzaju wyjazdy. Można ją złożyć, tak samo jak klatkę metalową. Jednak ma też swoje minusy. Bardzo łatwo ją zniszczyć, dlatego nie jest polecana na sam początek nauki zostawania psa w klatce, ani dla psów, które słyną ze swoich niszczycielskich zapędów. Natomiast jeśli Wasz pies z Wami podróżuje, materiałowy kennel na pewno sprawdzi się w samochodzie. Bardzo łatwo go złożyć i schować do bagażnika.
- klatka plastikowa – plastikowe klatki transportowe to nasz kolejny punkt. Są lekkie, obudowane na tyle solidnie, że tylko drzwiczki wpuszczają do środka odrobinę światła zewnętrznego. Klatka plastikowa świetnie spełnia rolę transportera, z uwagi na swoją wytrzymałość i możliwość włożenia jej do samochodu. Dodatkowo, w wielu modelach możemy zamontować kółka, które ułatwią przenoszenie klatki z miejsca na miejsce. Minus jest taki, że klatki plastikowej nie jesteśmy w stanie złożyć, tak jak dwóch powyższych.
- klatka kennelowa robiona na zamówienie – jest też taka opcja, zwłaszcza dla miłośników dizajnu i spójnego wnętrza swojego domu. Istnieje możliwość zamówienia klatki, która kształtem przypomina komodę. Na ogół takie klatki wykonane są z drewna. To bardzo estetyczna opcja, ale ciężka w przenoszeniu. W związku z tym nadaje się wyłącznie do użytkowania w domu.
Podaruj swojemu psu spokój
Dla dobra psa, jego wygody, poczucia bezpieczeństwa, aby uporać się z problemami behawioralnymi lub im zapobiegać – stwórz swojemu psu miejsce wyciszenia. Klatka kennelowa stanowi dla psa azyl, a dla nas udogodnienie, zarówno w domu, jak i w podróży. Pamiętajcie, że odpoczynek w życiu psa jest niezwykle ważny. Regeneracja organizmu czworonoga to podstawa jego dobrego samopoczucia i zdrowia. Jeśli tak prostym sposobem, możemy mu to ułatwić, to dlaczego nie?
trenerka w ośrodku szkoleniowym Mam psa. I co teraz? Pomaga naprawiać i budować więź na lini pies-człowiek. Rzuciła położnictwo, żeby poświęcić się pracy z psami, co było najlepszą możliwą decyzją. Prywatnie przewodniczka Demona i Norka, z którymi szlifuje nosework i przygotowuje się do sportów gryzionych.
-
Aleksandra Szaflińskahttps://mampsaicoteraz.com/author/ola/
-
Aleksandra Szaflińskahttps://mampsaicoteraz.com/author/ola/
-
Aleksandra Szaflińskahttps://mampsaicoteraz.com/author/ola/