Ile powinien jeść szczeniak, czyli jak karmić młodego psa

karmienie szczeniaka

autor

DATA

kategoria

tagi

Ile powinien jeść szczeniak, czyli jak karmić młodego psa

Szczeniaki bardzo szybko rosną. Zanim jednak to nastąpi, ich małe brzuchy rządzą się innymi prawami niż u dorosłych psów. Układ trawienny szczeniaka jest delikatny i wymagający, dlatego powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na to, w jaki sposób go karmić. Dowiedz się, jak powinna wyglądać dieta psiego bobasa, czyli jak wybrać karmę dla szczeniaka, bogatą w niezbędne składniki odżywcze, ile razy dziennie karmić psa oraz ile powinien jeść szczeniak w ciągu doby.

Pierwsze tygodnie życia szczeniaka

Kiedy małe szczeniaki przychodzą na świat, w pierwszych tygodniach życia karmione są wyłącznie mlekiem matki. W kolejnych tygodniach (około 4 tygodnia życia) mleko matki można zacząć stopniowo zastępować pokarmem stałym. Około 7-8 tygodnia życia u szczeniaka zanika odruch ssania, dlatego ważne jest, aby do tego momentu mleko matki zostało zupełnie wyeliminowane z diety psa. Jaki pokarm stały wybrać dla szczeniaka? Najczęściej jest to sucha karma, rzadziej karma mokra czy jedzenie gotowane.
Jeśli interesuje Cię nie tylko to, jak karmić szczeniaka, ale jak poprowadzić go od pierwszych tygodni życia, zajrzyj do naszego kursu Ogarnij szczeniaka w 33 dni.

Dawkowanie karmy

Dieta psa, czyli gramatura posiłków, rodzaj pożywienia czy ilość spożywanej karmy, ma znaczenie w zależności od tego, jaki jest wiek psa, jaką ma on aktywność fizyczną, czy ma jakieś alergie pokarmowe. Nie mniej istotne są wielkość i masa ciała psa. Mówiąc w skrócie – ilość spożywanej przez psa karmy jest ściśle uzależniona od potrzeb i uwarunkowań psa. Inaczej karmimy starsze psy, inaczej psy pracujące, a jeszcze inaczej odżywia się młody pies.

Pamiętajmy o tym, że gdy szczeniak zmienia dom, warto na początku podawać mu taką samą karmę, którą dostawał w hodowli czy poprzednim miejscu, w którym przebywał. Jeśli z czasem zechcemy zmienić karmę, warto robić to stopniowo. Jak ustalić dawkowanie karmy dla szczeniaka? W oparciu o wiedzę, którą posiadamy na temat jego dziennego zapotrzebowania na energię.

Jaką karmę wybrać

Obecnie, jeśli chodzi o pokarm dla psów w każdym wieku, rynek jest bogaty w oferty. Bez problemu jesteśmy w stanie zakupić gotową karmę pełnoporcjową, a to najważniejsze, szczególnie w przypadku rosnących psów. Powstaje więc pytanie na jaki rodzaj karmy się zdecydować? Wszystko zależy od preferencji – Twoich i Twojego pupila.

  • karma sucha – posiada więcej składników odżywczych niż mokra karma czy surowe mięso. Ponadto łatwo ją przechowywać i wydawać na przykład podczas spaceru. Karmy suchej możemy używać w formie smaczków i budować tym samym motywację psa. Jest też na ogół bardziej atrakcyjna cenowo. Niestety psy często gorzej ją trawią.
  • karma mokra – na ogół psy dużo chętniej zjadają karmę mokrą, jednak nam, jako właścicielom, trudniej wydawać ją psu podczas spaceru czy treningu. Co ważne, w karmie mokrej znajduje się około 75% wody, dlatego świetnie dba o nawodnienie naszego czworonoga.
  • karma barf – ten naturalny sposób żywienia ma wielu zwolenników, jednak jest o wiele bardziej wymagający. Polega na przygotowywaniu gotowanych posiłków dla psa, według ściśle określonych reguł. Potrzebna jest wiedza z zakresu dietetyki, aby posiłek zawierał wszystkie niezbędne składniki pokarmowe.

Bez względu na to, jaki rodzaj karmy wybierzemy, najważniejsze są składniki mineralne i odżywcze, które powinna zawierać zbilansowana dieta psa. Daną karmę, tak samo jak ilość karmy, powinniśmy dopasować do indywidualnych potrzeb psa i cech naszego czworonoga. Nie zapominajmy również, że młody pies ma zupełnie inne potrzeby żywieniowe niż starszy pies. Dlatego szczeniaki powinny dostawać specjalny pokarm dla szczeniąt. Dopiero gdy przestaną rosnąć, stopniowo przechodzimy na karmę dla psów dorosłych.

Częstotliwość karmienia szczeniaka

Częstotliwość karmienia psa, szczególnie psiego dzieciaka, jest bardzo ważna. Małe brzuszki mają zupełnie inne potrzeby niż żołądek psa dorosłego. Mniej więcej w 8 tygodniu życia, psy powinny otrzymywać około 4-5 posiłków dziennie. Dlatego też dzienna dawka karmy dla psa powinna być podzielona na kilka mniejszych porcji podawanych w odstępie około 2-3 godzin. Dopiero później możemy zmniejszyć ilość posiłków do 3-4.

Dzienne dawkowanie karmy

No więc ile powinien jeść pies? Niestety ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Jedyna słuszna odpowiedź? Zależy od psa. Każdy pies jest inny – innej wielkości, ma inną przemianę materii. Na szczęście na wszystkich opakowaniach pełnoporcjowej suchej karmy dla psów, jak i na puszkach pełnoporcjowej mokrej karmy dla psów, znajduje się tabela. To właśnie tam producent rozpisał proponowane dzienne dawkowanie karmy, w zależności od masy ciała psa i jego wielkości.

Alergie, a dieta psa

Podczas planowania diety dla swojego psa, nie zapominajmy o alergiach pokarmowych. Jeśli zmieniamy psu jedzenie na nowe, należy go uważnie obserwować. To ważne, aby w razie potrzeby móc sprawnie reagować gdy zauważymy prawdopodobieństwo wystąpienia alergii pokarmowej. Jeśli nie jesteśmy pewni, czy to, co obserwujemy to alergia czy nietolerancja pokarmowa, warto skontaktować się z lekarzem weterynarii.

Potrzeby żywieniowe dorosłego psa

Im pies jest starszy, tym bardziej zmieniają się jego potrzeby żywieniowe oraz zapotrzebowanie energetyczne. Z czasem zaczniemy podawać mu posiłki rzadziej, ale większe. Około 7 miesiąca życia nasz pies może zacząć dostawać 2-3 posiłki dziennie. Ile razy dziennie karmić psa dorosłego? Docelowo karmienie psa możemy ograniczyć do 1-2 razy w ciągu dnia.

Zmiana karmy dla psa

Warto pamiętać, że każda karma ma inną kaloryczność. Dlatego podczas zmiany karmy warto sprawdzić czy proponowana ilość pokarmu w gramach per dzień nie ulega zmianie. Istotną informacją, w celu prawidłowego zinterpretowania tabelki, jest to ile nasz pies ma ważyć docelowo, jako dorosły pies. O ile właściciele psów z hodowli, znając rodziców szczeniaka i specyfikę rasy, potrafią odpowiedzieć na to pytanie, o tyle opiekunowie psów kundelków, adoptowanych z fundacji czy schronisk, mają trudniejsze zadanie. Dlatego warto na wizycie kontrolnej u lekarza weterynarii spróbować ustalić, ile jeszcze może urosnąć nasz pies. Wówczas na tabeli żywieniowej sprawdzamy, ile nasz pies ma ważyć oraz to, w jakim wieku jest aktualnie. Mając te dane możemy ustalić ile g karmy dziennie powinien jeść szczeniak.

Tabelka producenta to informacja poglądowa

Pamiętajmy jednak, że dzienne zapotrzebowanie energetyczne każdego psa jest inne dlatego tabelka stworzona przez producenta powinna być tylko informacją poglądową. Niektóre szczeniaki są bardziej aktywne, więc będą spalać więcej kalorii, a co za tym idzie potrzebować większej ilości pokarmu. Te mniej ruchliwe będą potrzebować go o wiele mniej. Należy pamiętać że na tabelce nie jest opisane dawkowanie karmy, dlatego ilość gram karmy należy podzielić przez liczbę posiłków.

Nadwaga u psa

Mówiąc o sposobie karmienia psów, nie należy zapominać o problemie nadwagi. Niestety obecnie jest to duży problem, który dotyka coraz większą ilość psów. Aby temu zapobiec, ważne jest regularne ważenie swojego psa. Pamiętajmy o tym, że jeżeli pies w ciągu dnia, na przykład podczas spaceru, dostaje ekstra smaczki, gryzaki lub po prostu dodatkowe jedzenie, należy tak zmodyfikować dawkowanie karmy, aby dzienne zapotrzebowanie nie zostało zaburzone.

Uważaj czym karmisz psa

Na koniec warto przypomnieć, że nie wszystko jest dla psa! Istnieją składniki pokarmowe, które są dla naszych pupili trujące i bezwzględnie nie powinniśmy podawać ich psu, nawet w małych ilościach. Należą do nich na przykład:

  • cebula,
  • czekolada,
  • winogrona i rodzynki,
  • alkohol,
  • pestki owoców
  • ksylitol i cukier

Pies nie powinien jeść również kości z kurczaka. Są bardzo kruche i mogą spowodować przebicie przełyku czy jelita.

trenerka w ośrodku szkoleniowym Mam psa. I co teraz? Pomaga naprawiać i budować więź na lini pies-człowiek. Rzuciła położnictwo, żeby poświęcić się pracy z psami, co było najlepszą możliwą decyzją. Prywatnie przewodniczka Demona i Norka, z którymi szlifuje nosework i przygotowuje się do sportów gryzionych. 

Sprawdź Nasze
Kursy i Produkty

Więcej
artykułów

Czyszczenie magazynów

Obroże z klamrą i półzacisk -50%
Saszyta rushoffa w całkiem fajnej cenie :)