Ile trwa ciąża u psów?
W idealnym świecie rozmnażanie się psów powinno być kontrolowane. Ciąża u psa nie powinna być dziełem przypadku czy wpadką. Właściciel zwierzęcia powinien mieć odpowiednią wiedzę na ten temat, plany hodowlane, zdrowe i przebadane psy i suki, a do tego – zarejestrowaną i legalną hodowlę. Wbrew mitom krążącym na ten temat, suka nie odczuwa instynktu macierzyńskiego ani potrzeby urodzenia „chociaż jednego miotu” czy wychowania szczeniąt.
Dojrzałość płciowa suki, a pierwsza cieczka
Suki osiągają dojrzałość płciową pomiędzy 6 a 24 miesiącem życia. Jest to uzależnione od wielu czynników, między innymi od rasy, ale także od wielkości psa. W tym czasie u suczek najczęściej występuje pierwsza cieczka, czyli krwisty wypływ z dróg rodnych. Warto wiedzieć, że jest to moment, kiedy powstaje prawdopodobieństwo zajścia psa w ciążę. Jest to jednak nie wskazane, z uwagi na często jeszcze nieukończony wzrost fizyczny i niepełną dojrzałość psychiczną zwierzęcia. Przyjmuje się, że suki hodowlane nie powinny mieć swojego pierwszego miotu przed ukończeniem drugiego roku życia. W celu wyznaczenia optymalnego terminu krycia wskazane jest wykonanie badania poziomu progesteronu we krwi.
Czas trwania ciąży psa
Ciąża psa trwa 56 do 65 dni. Zależy to od wielu czynników takich jak: wiek, wielkość suki, rasa oraz czynniki środowiskowe.
Diagnostyka ciąży psa
W celu potwierdzenia ciąży u psa, wskazane jest wykonanie badań krwi i obrazowych w gabinecie weterynaryjnym. Pierwsze objawy ciąży psa, które mogą dać do myślenia to między innymi zmęczenie, wymioty, apatia czy brak apetytu psa. Około 5 tygodnia ciąży w wyglądzie psa mogą zajść pierwsze zmiany, m.in. powiększone gruczoły mlekowe oraz zwiększony obwód brzucha, szczególnie jego dolnej części.
Badanie USG, aby rozpoznać ciążę psa
Pierwsze badanie USG można wykonać już pomiędzy 26 a 28 dniem ciąży. Umożliwia ono rozpoznanie ciąży, określenie czy psia ciąża jest żywa oraz jakiej wielkości są płody. Pomaga również określić wiek płodów oraz czas pozostały do porodu.
Badanie hormonów w przypadku psiej ciąży
Badania hormonalne wykonuje się pomiędzy 25-40 dniem od zapłodnienia suki. Konieczne jest pobranie krwi w celu zbadania poziomu relaksyny u psa.
Badanie RTG podczas ciąży u psa
Badanie RTG uwidacznia płody dopiero około 45 dnia psiej ciąży. Wówczas kości płodów ulegają skostnieniu (mineralizacji), dzięki czemu mogą być widoczne na zdjęciu rentgenowskim. Badanie RTG umożliwia wstępne określenie liczebności miotu, jednak należy zachować margines błędu. Może się wydarzyć sytuacja, w której szkielety szczeniaków nałożą się na siebie i będzie widoczny tylko 1 zamiast 2 płodów.
Bez odpowiednich badań trudno jest na wczesnym etapie samodzielnie stwierdzić, że suka jest w ciąży. Jeśli to pierwsza ciąża suki i nasza, tym bardziej należy się do tego przygotować. Badania pozwalają nam też czuwać nad tym czy ciąża przebiega prawidłowo oraz wykluczyć ewentualność ciąży urojonej.
Rozwój ciąży u psa w pierwszej fazie
CIĄŻA U PSA: 1+2 TYDZIEŃ
W pierwszych tygodniach psiej ciąży nie występują żadne szczególne zmiany w zachowaniu suki. Mogą pojawić się jedynie mdłości lub wymioty. W drugim tygodniu ciąży następuje zagnieżdżenie zarodków w macicy. Jeśli wiemy, że nasza suka jest w ciąży, należy pamiętać o aktywności fizycznej, ale unikać nadmiernego wysiłku.
CIĄŻA U PSA: 3 TYDZIEŃ
W 3 tygodniu ciąży zachowanie suki ulega już zmianie. Staje się ona bardziej wrażliwa, czasem nerwowa. Może ją drażnić obecność innych psów w okolicy. W tym tygodniu zaczyna się rozwój narządów wewnętrznych płodów.
CIĄŻA U PSA: 4 tydzień
4 tydzień ciąży jest najintensywniejszym pod kątem rozwoju szczeniąt. Kształtują się wtedy oczy i uszy, następuje dalszy rozwój narządów i szybki wzrost ciała. Na tym etapie lekarz weterynarii może już potwierdzić ciążę w badaniu USG.
CIĄŻA U PSA: 5 tydzień
W drugiej połowie ciąży widocznie zwiększa się obrys dolnego brzucha i suka przybiera na wadze. Zaczyna się wtedy kostnienie szkieletów płodów, co daje możliwość określenia (mniej więcej) ich ilości w badaniu rentgenowskim. Kształtuje się także płeć szczeniaków. W tym okresie można zacząć stopniowo zwiększać dawkę pokarmową suki.
CIĄŻA U PSA: 6 tydzień
W 6 tygodniu ciąży można zaobserwować powiększone gruczoły mlekowe suki. U płodów pojawiają się już pazury.
CIĄŻĄ U PSA: 7 tydzień
W 7 tygodniu warto zacząć przyzwyczajać sukę do kojca porodowego. Widoczny jest wówczas wzmożony apetyt suczki i wskazane jest rozpoczęcie podawania bardziej kalorycznej karmy. Możliwe jest także wyczucie ruchów szczeniąt po przyłożeniu ręki do brzucha.
CIĄŻĄ U PSA: 8 tydzień
W 8 tygodniu suka jest już wyraźne zmęczona swoim stanem, mniej ruchliwa i częściej śpi. Ruchy płodów mogą w niej wzbudzać widoczny niepokój i dyskomfort.
CIĄŻA U PSA: 9 tydzień
W ostatniej fazie ciąży suka jest bardzo mało aktywna. W sutkach suki pojawia się mleko. Po delikatnym naciśnięciu gruczołów mlekowych, może go trochę wypłynąć. Obserwujemy widoczne opadnięcie brzucha psa, wynikające z rozluźnienia mięśni. Wskazane jest by wówczas suczka jak najwięcej czasu spędzała w kojcu w razie rozpoczęcia akcji porodowej.
Opieka nad suką w czasie ciąży
Okres ciąży jest bardzo wyczerpujący dla suki, dlatego należy otoczyć ją szczególną opieką. Przede wszystkim trzeba zakupić odpowiednie pożywienie, jednocześnie dbając o to, aby psa nie przekarmić, bo otyłość także nie jest wskazana. Po pierwszym miesiącu ciąży warto wprowadzić wysokoenergetyczną karmę. Na rynku są dostępne także karmy specjalistyczne dla zwierząt ciężarnych i karmiących.
Z uwagi na ucisk, który z czasem zaczynają wywierać rosnące szczenięta w jamie brzusznej psiej matki, warto podzielić dzienną dawkę jedzenia na kilka mniejszych porcji.
Należy również zadbać o odpowiednią aktywność fizyczną, by suka pozostała w dobrej kondycji. Nie powinniśmy jednak przesadzać.
Warto również, w porozumieniu z opiekującym się ciążą lekarzem weterynarii, przedyskutować kwestie szczepienia profilaktycznego i odrobaczenie psa.
Przygotowanie do porodu
Ważne, aby odpowiednio wcześnie zadbać o poprawne przygotowanie suki do porodu. Należy zapewnić jej spokojne miejsce do wypoczynku, by mogła się do niego przyzwyczaić i czuć się w nim bezpiecznie. Ciche i wygodne, o odpowiedniej temperaturze, ponieważ w pierwszych dniach po porodzie szczenięta nie są w stanie utrzymać samodzielnie odpowiedniej temperatury swojego ciała.
Przebieg porodu
Około dwa dni przed porodem można zaobserwować wzmożoną nerwowość suki. Poszukuje ustronnego miejsca i przygotowuje sobie „gniazdo”. Dlatego tak istotne jest jej wcześniejsze zapoznanie z kojcem. Przed samym porodem dochodzi do obrzęku nabłonka pochwy i pojawia się śluzowa wydzielina. Około 2 dni przed porodem suka odmawia jedzenia, a 24 godziny przed porodem następuje spadek temperatury ciała do około 37 stopni Celsjusza.
I faza porodu psa
Pierwsza faza porodu trwa od 4 do 36 godzin. Suka jest widocznie podenerwowana, zieje, widoczne są drgania, mogą zdarzyć się wymioty. Może też częściej oddawać mocz. Rozpoczynają się także skurcze macicy i dochodzi do rozwarcia szyjki macicy.
II faza porodu psa
Jest to faza wypierania płodów. Dochodzi wtedy do bardzo silnych skurczy macicy i ścian jamy brzusznej. Powinno to trwać maksymalnie do 24 godzin.
III faza porodu PSA
Ostatni etap porodu psa, czyli faza wypierania błon płodowych i łożyska – jeśli nie zostało ono usunięte wcześniej.
Cesarskie cięcie w przypadku ciąży psa
Cesarskie cięcie to chirurgiczna metoda rozwiązania porodu u psa. Wykonuje się ją w sytuacji zagrożenia życia suki lub planowo według daty ustalonej wcześniej z prowadzącym lekarzem weterynarii.
Wskazania do przeprowadzenia cesarskiego cięcia u psa:
- zagrożenia życia matki i/lub płodów,
- budowa anatomiczna matki (w szczególności u niektórych ras psów, np. brachycefalicznych i miniaturowych),
- brak postępu akcji porodowej,
- ciąża przenoszona,
- problemy zdrowotne.
Kastracja aborcyjna u psa
W przypadku psów możliwe jest przeprowadzenie aborcji na każdym etapie ciąży. Istnieje także możliwość przerwania zaawansowanej ciąży. Kastracja aborcyjna u psa może mieć charakter farmakologiczny albo chirurgiczny. Zazwyczaj łączona jest z zabiegiem kastracji, czyli usunięciem macicy i jajników, w celu zapobiegnięcia kolejnym niechcianym ciążom i wielu chorobom.
Ciąża urojona
Objawy ciąży urojonej związane są z przebytą w niedawnym czasie cieczką (około 3-10 tygodni) i buzującymi hormonami. Pomimo braku zapłodnienia suczki, zachowuje się ona jakby była w ciąży. To właśnie ciąża urojona. Suczka buduje gniazdo, znosi do niego swoje zabawki, a w jej sutkach pojawia się mleko. Stan ten jest wskazaniem do wizyty u lekarza weterynarii. Może wymagać podania leków, które zminimalizują występujące objawy ciąży urojonej.
Psia ciąża to odpowiedzialność
Ciąża u psa nie powinna być dziełem przypadku i braku kontroli ze strony właściciela. Nie warto motywować swoich działań chęcią „posiadania szczeniaczków”. Ciąża u psa to odpowiedzialność i wymaga odpowiedniego przygotowania i wiedzy. W kwestii podejścia do rozmnażania zwierząt polskie prawo jest niestety dziurawe, jednak z moralnego punktu widzenia powinno do niego dochodzić jedynie w legalnych, zarejestrowanych hodowlach. W takich miejscach pilnuje się badań potencjalnych rodziców, monitoruje się ich stan zdrowia i predyspozycje, a także unika się nadmiernej eksploatacji suki.
Katarzyna Różycka
Ukończyła Uniwersyteckie Centrum Medycyny Weterynaryjnej w Krakowie w 2019 roku. Od zawsze ulubione dziedziny to okulistyka i ortopedia. Prywatnie miłośniczka TTB i właścicielka stafficzki Kory.
-
Katarzyna Różycka#molongui-disabled-link
-
Katarzyna Różycka#molongui-disabled-link
-
Katarzyna Różycka#molongui-disabled-link
-
Katarzyna Różycka#molongui-disabled-link