Psi fitness i wszystko, co musisz o nim wiedzieć

autor

DATA

kategoria

tagi

Psi fitness i wszystko, co musisz o nim wiedzieć

Psi fitness to stosunkowo nowy sport w pieskim świecie. Warto jednak się nim zainteresować ponieważ to złote narzędzie, w sposób nieprawdopodobny rozwijające świadomość ciała psa. Psi fitness to wszechstronny trening, który pobudza do pracy zarówno umysł psa, jak i jego ciało. Na czym dokładnie polega psi fitness? U jakich psów ćwiczenia fitness sprawdzą się najlepiej? Sprawdźmy.

Psi fitness – definicja

Psi fitness to trening ogólnorozwojowy, niewiele różniący się od fitnessu dla ludzi. Podczas treningu uczymy psa nowych umiejętności, które przydadzą się również w życiu codziennym z naszym czworonogiem. Rozmaite ćwiczenia, zarówno w obrębie własnego ciała, jak i przy pomocy specjalnego sprzętu, wzmacniają mięśnie zwierzaka.

Zajęcia odbywają się przy wykorzystaniu wielu narzędzi. Są to między innymi podesty, platformy, materace, kawaletki, kostki, orzeszki, dyski sensoryczne, czyli sprzęty umożliwiające psu wykonywanie ukierunkowanych ćwiczeń na konkretne partie mięśni. Warto wiedzieć, że ćwiczenia fitnessowe wzmacniają organizm czworonoga, poprawiają jego koordynację ruchową oraz wzmacniają mięśnie. Plan treningowy zajęć powinien być zawsze indywidulanie opracowywany dla każdego psa i dopasowany do jego wieku, kondycji i aktywności. Inne ćwiczenia zastosujemy u psich seniorów, a inne u psów sportowych. Z tego względu warto wybrać się do trenera, który zbierze dokładny wywiad na temat psiaka i jak najlepiej dobierze ćwiczenia do jego potrzeb. Uzyskamy dzięki temu wskazówki, które pomogą nam przeprowadzać treningi fitnessu z psem w bezpieczny sposób, również w warunkach domowych, a także zapobiegną ewetualnym kontuzjom.

Psi Fitness dla każdego psa

           Trenować psi fitness każdy może, trochę lepiej lub trochę gorzej… Jest to jeden z nielicznych psich sportów, który nadaje się dla psów w każdym wieku. Dzięki możliwości indywidulanego zaplanowania treningów, wiek w tej dziedzinie nie stanowi żadnego ograniczenia. Również poziom aktywności psa nie jest wyznacznikiem. Zajęcia odbywają się w oparciu o indywidualne możliwości. Trudność i złożoność ćwiczeń możemy modyfikować na bieżąco, tworząc unikatowy plan treningowy, co sprawi, że psi fitness sprawdzi się zarówno u szczeniąt, psów sportowych, pracujących, psów rodzinnych czy psich seniorów.

Korzyści, które przynoszą ćwiczenia fitnessowe

Psi fitness niesie za sobą bardzo wiele korzyści, związanych nie tylko z fizycznością, ale także psychiką psa i jego dobrym samopoczuciem. Wymienię najważniejsze z nich, o których warto wiedzieć na start:

  • Poprawia kondycję psa i doskonali jego świadomość ciała
    podczas ćwiczeń pies uczy się o istnieniu swoich części ciała, które są od siebie niezależne i z których może świadomie korzystać. Trenowanie usprawnia jego koordynację ruchową, pomaga utrzymać równowagę oraz odpowiednio rozkładać ciężar ciała, ale także stymulować układ nerwowy. Systematyczne ćwiczenie z psem minimalizuje także ryzyko kontuzji.
  • Pomaga utrzymać prawidłową masę ciała
    Regularna aktywność fizyczna wspomaga utrzymanie odpowiedniej masy ciała psa. Wzmacnia jego mięśnie, w tym mięśnie szkieletowe oraz stawy, a także pozwala zapobiegać kontuzjom i urazom. Warto wiedzieć, że trening psiego fitnessu, dzięki dużej ilości bodźców sensorycznych, może stanowić wzmocnienie psychiczne dla psów lękowych oraz ułatwić proces socjalizacji szczeniaków.

Jeśli zainteresował Was temat fitnessu z psem, zapraszam na stacjonarne zajęcia Psi Fitness, które odbywają się w Poznaniu na Radojewie.

OD CZEGO ZACZĄĆ, CZYLI CO WARTO ZROBIĆ PRZED TRENINGIEM

Nikogo pewnie nie zaskoczy fakt, że aby pies chciał coś robić, musi mieć ku temu motywację. My, ludzie niewiele się pod tym względem różnimy. Osoby uprawiające sport motywują zbliżające się zawody, chęć posiadania ładnej sylwetki, kwestie zdrowotne – można wymieniać bez końca. Należy pamiętać, że pies nie ma zdolności analizowania rzeczywistości i nie możemy oczekiwać od niego, że będzie chciał trenować, tylko dlatego, że my tego chcemy. Jak to zrobić, żeby pies chciał?

Istotną kwestią, o którą warto zadbać przed treningiem, jest motywacja pokarmowa. Bez niej trening może skończyć się frustracją i zniechęceniem zarówno psa, jak i jego przewodnika. Jeżeli chcecie dowiedzieć się, jak zbudować solidną motywację pokarmową, polecam kurs Motywacja to podstawa.

Inną ważna umiejętnością, która znacznie ułatwia treningi psiego fitnessu jest oswojenie psa z dotykiem. Nieraz podczas wykonywania przez psa ćwiczeń potrzebne jest przytrzymanie ciała psa, dotknięcie lub przytrzymanie jego kończyny czy złapanie tułowia czworonoga w konkretnym miejscu. Jeśli pies będzie przyzwyczajony do dotyku, nie spowodujemy tymi działaniami dyskomfortu. Jeśli natomiast nie będzie akceptował kontaktu z człowiekiem, z wielu ćwiczeń trzeba będzie zrezygnować, do czasu przepracowania problemu. W innym wypadku zajęcia będą wywoływać u psa niepotrzebny stres. Warto poczytać, jak wprowadzić psu trening pielęgnacyjny – to cenne wskazówki, jak w ogóle pracować u psa z dotykiem.

Ostatnim, ale nie mniej ważnym aspektem są badania weterynaryjne. Zanim zdecydujemy się spróbować naszych sił ze swoim podopiecznym w psim fitnessie, zadbajmy o podstawowe badania weterynaryjne, aby mieć pewność, że pies jest zdrowy. Warto również wykonać zdjęcia RTG stawów biodrowych i łokciowych, jeśli wcześniej pies nie był badany w kierunku dysplazji.

Od 2020 roku jestem studentką weterynarii na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu, jednak swoją zawodową przygodę z psami zaczęłam dużo wcześniej, działając jako pettsiterka. To, że trafiłam do trenerskiego świata, zawdzięczam swojemu psiemu seniorowi – Rufusowi. Na co dzień mam przyjemność współpracować z ekipą Mam psa i co teraz?, nieustannie uzupełniając swoją wiedzę i doskonaląc praktyczne umiejętności w pracy z czworonożnymi gnojkami. W aspekcie zawodowym najważniejsze jest dla mnie przygotowanie psów do codziennego, zwykłego życia oraz zbudowanie jak najlepszej komunikacji z przewodnikiem. Jara mnie świadomość ciała psów i jego kreatywne wykorzystywanie – traktuję to nie tylko, jako swoją pracę, ale też pasję. Poza psim światem uwielbiam sport, podróże i adrenalinę. Należę do tych, co nie potrafią usiedzieć w miejscu. Próbowanie nowych rzeczy i sprawdzanie swoich możliwości to zdecydowanie to, czym lubię się zajmować.

Sprawdź Nasze
Kursy i Produkty

Więcej
artykułów

Czyszczenie magazynów

Obroże z klamrą i półzacisk -50%
Saszyta rushoffa w całkiem fajnej cenie :)