Piesku, pewnego dnia wezmę takie coś do ręki i będę Cię tym kąpać. A tym będę Cię czesać, a tym psikać. Nic się nie bój. Musimy zadbać o Twoją sierść, żeby Cię nie ciągnęła, nie grzała i żebyś zawsze ładnie pachniał i wyglądał. A jak będziesz miał za długie pazury, to musimy je skrócić, o tym. Pewnego dnia zabiorę Cię też do takiej cioci, która zajrzy w różne miejsca i zrobi ci zastrzyk. Dla twojego zdrowia!
Życie byłoby piękne i dużo prostsze, gdybyśmy tylko mogli komunikować się z naszymi zwierzętami przy użyciu słów, prawda? Niestety nie jest i nie będzie to możliwe, dlatego zamiast zalewania psa potokiem niezrozumiałych wyrazów, trzeba znaleźć inny sposób efektywnego porozumiewania się z nim.
Nie ma się czego bać
Pies musi mieć sto procent pewności, że nie spotka go z naszej strony żadna krzywda. Wbrew pozorom, nie jest to dla niego oczywiste. Jak najlepiej oswajać psa z tym, co nowe? Wprowadzając go w konkretną sytuację, którą, dzięki naszemu działaniu, zakoduje pozytywnie. Co jeśli pominiemy ten etap? Najprawdopodobniej zwierzak dozna traumy i być może nigdy nie da sobie wyszczyścić uszu, założyć kagańca, nie wspominając o wizycie u weterynarza. Mówiąc krótko, zrujnujesz sobie z nim relacje. Twoim obowiązkiem jest pokazać psu świat takim, jaki jest i przygotować go na wszelkie możliwe scenariusze, które mogą go spotkać. Zastanów się, jak by to było, gdybyś jako dziecko poszedł do lekarza i nikt wcześniej nie powiedziałby Ci, co się tam właściwie zadzieje? Jakiś obcy chłop czy baba dotyka Cię w różne miejsca, nie wiadomo w ogóle, po co i dlaczego. Zadbajmy, aby nasz pies zawsze wiedział, co się dzieje. Tym bardziej że jesteśmy od niego więksi. Bądźmy też mądrzejsi.
Może Wam w tym pomóc znajomość zasad psiej komunikacji, które zostały dokładnie omówione podczas Akademii mowy ciała.
Jak poprawnie przeprowadzić trening pielęgnacyjny?
Wiecie już, dlaczego koniecznością jest jak najszybsze rozpoczęcie z psem nauki pielęgnacji. Teraz opiszę, jak zrobić to poprawnie i po kolei. Zacznij od wypisania na kartce wszystkiego, czego musisz nauczyć psa, jeśli chodzi o wizyty u weterynarza, groomera czy domową pielęgnację.
Przykładowa lista:
- Zostawanie w konkretnej pozycji (np. siad) dłuższą chwilę – przydaje się też komenda na miejsce lub kocyk
- Kąpanie,
- Czesanie,
- Suszenie,
- Przyjmowanie tabletek i leków,
- Kontrola i zaglądanie do paszczy,
- Czyszczenie oczu, uszu, zębów,
- Obcinanie pazurów,
- Pozwolenie na wyciągnięcie niechcianych obiektów z tyłka, jeśli sam sobie nie radzi,
- Wskakiwanie do wanny i na stół,
- Zakładanie kagańca
- Zakładanie narzędzi: obroża/szelki/smycz,
- Wszelkie inne przydatne czynności.
Teraz każdy element rozbijamy na części pierwsze. Poniżej podaję przykładową kolejność. Niektóre elementy można oczywiście mieszać lub zrobić w inny sposób:
- Pozostawanie w pozycji:
- uczymy zmian pozycji: siad/stój/leżeć,
- uczymy komendy słownej,
- wydłużamy w czasie,
- zmieniamy miejsca.
- Czesanie/obcinanie pazurów:
- Najpierw połóż ten straszny przedmiot na ziemi i naucz psa, że to żaden potwór. Rozrzuć karmę obok, pobaw się w shaping.
- Jak już przestanie się bać, pokaż mu, że to też się rusza! Pies dostaje komendę siad, Ty sięgasz po przedmiot. Nie wyszedł z pozycji? Super! Pochwała/kliker + karma. Stopniowo zmniejszasz odległość od przedmiotu, aż dochodzi do pierwszej interakcji. Niech to będzie na zasadzie: dotykam i od razu zabieram. Później możesz psa tym przedmiotem przegłaskiwać. Pamiętaj, że w przypadku szczotki jest też strona bez zębów. Wszystko stopniowo i wyłącznie w momencie, kiedy widzisz, że pies jest na to gotowy,
- Wydłużasz czas trwania interakcji psa z obiektem, obcinasz pierwszego pazura. Pamiętaj – cały czas nagradzasz za małe kroki. Nawet te najmniejsze!
- Weterynarz/kąpiel:
- Zacznij od karmienia psa w miejscach, które są dla niego problemem: w łazience, wannie, u weterynarza czy groomera.
- Pokaż mu wszystkie zabiegi w domu (o ile to możliwe).
- Suszenie suszarką:
- Połóż suszarkę na ziemi i rozrzuć karmę wokół.
- Daj komendę na miejsce lub siad, trzymając suszarkę w ręku. Tylko błagam, nie odpalaj jeszcze! Daj psu czas.
- Nagradzasz! Jak tylko widzisz, że pies jest niewzruszony, to wtedy kolejny etap.
- Uruchamiasz suszarkę na najmniejszych obrotach. Jeśli pies się wystraszy, może odpalić ją ktoś, kto stoi dalej od Was. Jeśli jest ok, możesz mu tutaj wydać nawet cały posiłek. Żeby pokazać, że super sobie radzi. Jeśli dalej jest ok, zwiększasz głośność, zmniejszasz odległość. Zaczynasz nią ruszać.
- Delikatnie dmuchasz w stronę psa. Jest dobrze? Ustawiasz suszarkę na niego, zaczynając od tyłu. Tylko nie machaj nią nadmiernie! Psy dużo lepiej znoszą suszenie, kiedy podmuch jest jednostajny i w jedno miejsce. My zawsze chcemy wszystko za szybko, a tu trzeba spokojnie.
- Oddychaj.
- Powtórz, stopniowo wydłużając sesje.
- Na koniec to, co wiele osób najbardziej nurtuje, czyli jak nauczyć psa, że czasem musisz pomóc mu się załatwić?
- Daj psu komendę: stój. Twoja ręka pojawia się przy jego tyłku – to też przygotuje go na mierzenie temperatury czy czyszczenie gruczołów. Zrób wszystko jak wyżej z przedmiotem.
- Druga opcja – podczas karmienia z ręki/skrzynki/maty węchowej, przegłaskuj psa w tym miejscu. Jeśli widzisz, że przerywa jedzenie, wycofaj się. Spróbuj raz jeszcze, ale delikatnie i wolno, na zasadzie: dotykam i zabieram. Obserwuj psa i dostosuj swoje ruchy do jego reakcji.
Przede wszystkim cierpliwość
W taki sam sposób postępujemy z każdym punktem na liście. Rozbijamy, analizujemy, działamy rozważnie i powoli. Pamiętajmy, że pies uczy się wyłącznie przez doświadczanie. Lepiej poświęcić więcej czasu i dzięki swojej konsekwencji obserwować postęp, niż pospieszyć się raz i wracać do początku pracy. Trzymam za Was mocno kciuki! A w przypadku jakichkolwiek problemów, czy wątpliwości, nie bójcie się pytać profesjonalistów. Od tego są. Powodzenia!
prowadzi salon groomerski na Śląsku oraz salkę szkoleniową Pan Pieseł. Od 2021 roku certyfikowana trenerka psów (Polska Akademia Zoopsychologii i Animalterapii). Zgłębia różne techniki szkolenia u najlepszych trenerów w Polsce. Od 2022 członkini International Association of Canine Professionals (IACP). Jej misją jest budowanie psów niezniszczalnych i samodzielnych. Prywatnie przewodniczka wspaniałych Baldura i Bragiego
-
Martyna Zborowskahttps://mampsaicoteraz.com/author/martynazborowska/