Jak napisać idealne ogłoszenie adopcyjne?

autor

DATA

kategoria

tagi

Jak napisać idealne ogłoszenie adopcyjne?

Dobrze napisane ogłoszenie adopcyjne to połowa sukcesu w poszukiwaniu nowego domu dla zwierzaka. Jak napisać ogłoszenie adopcyjne, które przyciągnie uwagę, zbierze dużo reakcji i udostępnień, a przede wszystkim – zapewni nam sukces? To wiedza, która przyda się każdemu wolontariuszowi w schronisku, fundacji, a także osobom, które prowadzą dom tymczasowy oraz każdemu, komu zdarzyło się znaleźć psa lub kota (a takie przypadki, jak wiemy, chodzą po ludziach) i samodzielnie przygotować go do adopcji.

Ogłoszenie adopcyjne od strony wizualnej

W dobie mediów społecznościowych wizualny aspekt ogłoszeń o adopcji psów, kotów i wszystkich innych domowych zwierząt, jest bardzo ważny. To właśnie zdjęcia i nagrania najbardziej przykuwają uwagę osoby poszukującej zwierzaka w pierwszej kolejności. Jeśli więc chcemy odnieść sukces w poszukiwaniu domu stałego dla naszych podopiecznych, powinniśmy zadbać o odpowiednią ekspozycję foto i video.

Na co zwrócić uwagę? Przede wszystkim na to, aby zdjęcia były staranne i wyraźne. Nie musimy dysponować profesjonalnym sprzętem, w zupełności wystarczy aparat w telefonie. Zdjęcia warto wykonywać w świetle dziennym, z poziomu pyska psa czy kota, najlepiej skupiwszy jego uwagę na obiektywie, tak, aby patrzył w jego stronę. Nie wrzucamy zdjęć nieostrych, rozmazanych, źle doświetlonych i takich, na których nie widać zwierzaka z przodu

Zdjęcia mogą być też wykonane podczas zabawy lub wymiany czułości z człowiekiem, jeśli w ten sposób lepiej oddadzą charakter psa czy kota. Unikamy sztucznych filtrów i innych dodatków, które mogą zaburzyć zdjęcie. Warto dodać do ogłoszenia krótkie, kilkunastosekundowe nagrania wideo z fajnych momentów ze zwierzakiem, np. podczas spaceru, zabawy czy głaskania, jeśli mogą zachęcić potencjalnych adoptujących do kontaktu.

Zwierzęca fotografia to nie jest obszar w którym czujesz się dobrze? Nic nie szkodzi, wówczas warto poszukać w swojej okolicy fotografów-wolontariuszy, którzy pomogą i wykonają zdjęcia naszemu zwierzakowi. Wszystko w imię znalezienia mu najlepszego domu! Takich osób można poszukać np. na lokalnych grupach w mediach społecznościowych.

Ogłoszenie o adopcji – część opisowa

Nie mniej ważny jest szczegółówy opis na temat zwierzaka. Ogłoszenie warto podzielić na kilkuzdaniową część opisową i na część z wypunktowanymi informacjami szczegółowymi.

W części opisowej warto skupić się na historii zwierzęcia, czyli: skąd pochodzi, w jakich okolicznościach do nas trafił, ile ma lat (choćby szacunkowo). Kolejne istotne aspekty charakter psa/kota, cechy i zachowania, które wykazuje. Warto być szczerym i prócz wskazania dobrych cech osobowości zweierzaka należy napisać, czy są jakieś pola, które mogą wymagać pracy z trenerem czy behawiorystą. Cenna będzie również informacja, w jakich warunkach zwierzę z nami żyło, np. czy miało kontakt z innymi psami czy kotami i jaki miało do nich stosunek, jak reaguje na spacerach, jak zachowuje się wobec dzieci. Wszystkie takie informacje są bardzo istotne dla przyszłych właścicieli.

Można wspomnieć również o preferencjach żywieniowych zwierzaka. I co najważniejsze: jeżeli nasz podopieczny boryka się z jakiekimikolwiek chorobami czy przypadłościami zdrowotnymi, jak na przykład alergie pokarmowe, bezwzgldnie należy o nich poinformować. Zatajanie takich informacji jest nie w porządku. Warto równocześnie dodać krótką informację o tym, jakiej kuracji wymaga zwierze (np. pies ma alergię na kurczaka, ale nie wymaga podawania leków, jedynie stosowania karmy bez dodatku drobiu), żeby uświadomić odbiorcy, że dana kwestia zdrowotna nie jest trudna do ogarnięcia. Podsumowując, część opisowa ma za zadanie przekonać potencjalny nowy dom do adopcji naszego tymczasowego psa czy kota na podstawie jego osobowości oraz cech charakteru, które wykazuje.

Ważna wskazówka: gotowe ogłoszenie warto dać do przeczytania komuś innemu, by sprawdził nasz tekst pod kątem obecności błędów czy literówek. Poprawnie napisane ogłoszenie zawsze wygląda na bardziej rzetelne i szczere.

Szczegółowe informacje na temat zwierzęcia

Im więcej szczegółów tym lepiej, ale takie „twarde” dane na temat zwierzęcia warto wypunktować, by były bardziej przejrzyste i czytelne. Oto najważniejsze z nich:

 • wiek
 • płeć
 • typ rasy (jeśli jest w jakimś typie)
 • czip (jest lub nie ma)
 • czy zwierzę jest odrobaczone i zaszczepione
 • czy zwierze jest kastrowane (jeśli nie, informacja o tym, że kastracja spoczywa w przyszłości na nowym opiekunie np. ze względu na młody wiek)
 • obecność chorób zakaźnych (szczególnie FIV/FeLV u kotów)
 • stosunek do psów/kotów/innych zwierząt (jeśli znany)
 • stosunek do dzieci i czy preferowany jest dom bez dzieci/z dziećmi od pewnego wieku
 • czy zwierzę jest po treningu czystości
 • obecność alergii i innych chorób przewlekłych
 • jaki jest preferowany dom (niewychodzący, z osiatkowanymi oknami w przypadku kota, a w przypadku psa np. mieszkanie na parterze, jeśli pies ma problemy ze stawami)
 • gdzie jest możliwa adopcja (czy w ramach okolicy konkretnego miasta, na terenie województwa czy całej Polski)
 • czy obowiązuje ankieta i umowa adopcyjna

Dane kontaktowe i call-to-action!

Na koniec podajemy najlepszą drogę kontaktu do nas (wiadomość prywatna, e-mail, numer telefonu) oraz tak zwane call-to-action, czyli prosimy odbiorców w mediach społecznościowych o udostępnianie naszego ogłoszenia, aby więcej osób miało szansę je zobaczyć.

Powodzenia w znajdowaniu wymarzonych domów!

Magdalena Jaźwińska

Założycielka i prezeska fundacji "Tymczasem u Magdy". Z wykształcenia nauczycielka języka angielskiego, z powołania - tymczasowa matka (jak dotąd przeszło dwustu) osieroconych zwierząt różnych gatunków, zarówno domowych, jak i dzikich, którym po odchowaniu na własnej piersi pomaga znaleźć nowe rodziny albo wrócić na wolność. Prywatnie miłośniczka kolarstwa szosowego i odsypiania nocy zarwanych na karmieniu wiewiórek bez mamy.

Sprawdź Nasze
Kursy i Produkty

Więcej
artykułów

Czyszczenie magazynów

Obroże z klamrą i półzacisk -50%
Saszyta rushoffa w całkiem fajnej cenie :)