Adopcja psa i wszystko co musisz o niej wiedzieć

mordka psa leżącego na podłodze

autor

DATA

kategoria

tagi

Adopcja psa i wszystko co musisz o niej wiedzieć

Zacznijmy od najważniejszego – adopcja psa to poważna decyzja i zobowiązanie na kilka, być może kilkanaście lat. To odpowiedzialność za zwierzę, które bierzemy pod swój dach, opieka i praca z nim, a także hektolitry cierpliwości, kiedy jeszcze się siebie uczycie. Sierść na kanapie, w kawie i w jedzeniu to nie mit. A to przecież nic w porównaniu z niepożądanym, trudnym do opanowania zachowaniem czy chorobą. Mimo to codziennie masa ludzi decyduje się zmienić swoje życie o 180 stopni i wziąć pod opiekę psa. I super! Jeśli tylko mamy czas i chęci, idźmy w to na pełnej. Jednak zanim podejmiemy tę ostateczną decyzję, zastanówmy się – skąd najlepiej adoptować psa i jak się do tego przygotować?

Czy adopcja psa jest dla Ciebie?

Szacuje się, że w Polsce może żyć nawet około 3 milionów bezdomnych psów i kotów. Choć tak naprawdę dobrze wiemy, jak ciężko jest “policzyć” bezdomność. Dlatego tak ważne jest, aby na wstępie odpowiedzieć sobie na pytanie “Czy na pewno wiem z czym wiąże się posiadanie zwierzaka?”. : Dowiesz się tego między innymi z naszego webinaru Praca z psem adoptowanym, z którym warto się zapoznać, jeżeli podchodzimy do tematu na poważnie.

Myślę, że nie to, skąd weźmiemy psa jest najważniejsze. Raczej czy naprawdę dobrze przemyśleliśmy decyzję o adopcji i czy jesteśmy w stanie wybrać psa, który będzie „pasował” do naszego trybu życia. Decydując się na adopcję psa ze schroniska czy fundacji, musimy mieć świadomość, że często są to psy z nieznaną przeszłością, z traumami i problemami, które wymagają przepracowania. Nawet szczeniaki nie zawsze okażą się “czystą kartą”, którą zapiszemy tak, jak chcemy. To oczywiste, bo przecież nie znamy pochodzenia tych zwierząt, nie wiemy na ile problemy konkretnego psa wynikają z jego genetyki, a na ile z braku odpowiedniej socjalizacji czy złych doświadczeń. Decydując się na adopcję musimy być świadomi, że pies będzie wymagał mniejszego lub większego nakładu pracy i być na to gotowi na poświęcenie. Być może brzmi to nieco dramatycznie, ale rzeczywiście trzeba wiele z siebie dać, żeby oczekiwać czegoś w zamian.

Pies ze schroniska


Jeśli jesteście absolutnie pewni, że chcecie adoptować psa, zastanówmy się jakie macie opcje. Pierwsza jest oczywista – schronisko . Nie brakuje ich w naszym pięknym kraju i niemal każde jest przepełnione. Wspaniale podarować dom takiej schroniskowej sierotce, ale nawiązując do poprzedniego akapitu, warto uwzględnić w budżecie konsultacje z behawiorystą lub psim trenerem już na starcie.

Jakie schronisko wybrać? Najprościej to w pobliżu naszego miejsca zamieszkania. Większość placówek ma swoje profile na social media, więc wcześniej można się zapoznać z treściami, które udostępniają. To ogromne ułatwienie i udogodnienie, które pozwala również na sprawdzenie, jakie psy są aktualnie do adopcji w danym miejscu. Można też napisać lub zadzwonić, umówić się na spotkanie czy spacer zapoznawczy i dopytać o warunki adopcji psiaka. Prawdopodobnie konieczne będzie wypełnienie ankiety adopcyjnej. Wszystko po to, aby psy nie trafiały do przypadkowych domów i ludzi oraz aby osoby decydujące się na adopcję, miały szansę ostatni raz przemyśleć, czy są tego pewne.

A może fundacja?

Drugą możliwością jest adopcja psa z fundacji lub organizacji działającej na rzecz bezdomnych zwierząt. Takie miejsca często tworzą ludzie niezależni, którym los porzuconych psów nie jest obojętny. Ich działalność opiera się w dużej mierze na organizowaniu zbiórek i wsparciu z zewnątrz. Nie są w żaden sposób finansowane. Tego typu miejsc pojawia się coraz więcej, a jednym z nich jest na przykład poznańska Fundacja Od-Nowa, gdzie zanim oddamy psa do nowego domu, najpierw pracujemy nad jego problemami. W takich organizacjach przebywa na ogół mniej psów niż w schronisku, z uwagi na mniejsze przestrzenie i moce przerobowe. Jednak psy fundacyjne mają większą szansę na socjalizację, a czasami nawet trening. Bardzo często umieszcza się je w domach tymczasowych, gdzie w oczekiwaniu na docelowy dom, poznają codzienne życie i są do niego wstępnie przygotowywane. Łatwiej też sprawdzić, jaki charakter ma konkretny psiak. Niektóre fundacje zajmują się psami w typie konkretnej rasy. W ten sposób działa na przykład fundacja Oh Belg On. Inne skupiają swoją działalność wokół szczeniaków, a jeszcze inne otaczają opieką psich weteranów i staruszków. W Fundacji również wymagane jest wypełnienie ankiety oraz wizyta przedadopcyjna. Tak jak w przypadku schronisk, są obecne na social mediach i warto śledzić ich poczynania.


Decyzja podjęta! Co dalej?

Decyzja o adopcji psa podjęta, miejsce wybrane. Jaki powinien być następny krok? Ustalenie, jakiego zwierzaka szukamy – płeć, wiek, usposobienie, temperament, wielkość. Wszystko ma znaczenie. Należy też pamiętać, że po adopcji psa, jego wychowanie oraz zaspokajanie jego potrzeb staje się naszym bezwzględnym obowiązkiem. Dlatego fajnie byłoby przygarnąć psa, który wpasuje się w nasz tryb i styl życia. Wszystko po to, aby ten “obowiązek” nie stał się dla nas ciężarem. Wtedy ani pies, ani my nie będziemy szczęśliwi. A to chyba nie o to chodzi, prawda?

Sprawdź Nasze
Kursy i Produkty

Więcej
artykułów

Czyszczenie magazynów

Obroże z klamrą i półzacisk -50%
Saszyta rushoffa w całkiem fajnej cenie :)