(Nie)warto czytać


Najczęściej czytane.

Ja albo mój pies

Victoria Stilwell

Czytając ten tytuł zastanawiałam się co znajdę w środku, bo nie bardzo mogłam dokleić. Początkowo wydawało mi się, że będzie to poradnik, potem pomyślałam, że manifest przywództwa w stadzie, skończywszy na opowieści o życiu z psem. Okazało się jednak, że książka doskonale łączy te 3 obszary i w pięknym wydaniu albumu, jest pigułką wiedzy na temat życia z psem. Znajdziecie w niej podstawowe zasady finkcjonowania z psem pod jednym dachem. Momentami skrajnie idące w stronę stada i przywództwa. Jednak biorąc pod uwagę całość przekazu i ogromną pasję ze strony autorki, wybacza się tę przesadę.

Victoria w prosty sposób przedstawia jak ważne jest bezpieczeństwo psa, jaką my rolę pełnimy w jego życiu i jaką on w naszym. Znajdziecie również kilka instrukcji jak nauczyć psa komend oraz informacji o psiej mowie. Poruszony jest delikatnie niemalże każdy obszar psiego świata, zaczynając od dziesięciu podstawowych zasad związanych z wychowaniem i szkoleniem psa.

Książka jest zdecydowanie dla osób początkujących z psami. Jeśli ktoś przymierza się do bycia właścicielem i szuka podstawowych informacji śmiało niech chwyta za ten tytuł. Dla starych wyjadaczy psich, książka może być uporządkowaniem wiedzy, ale raczej nie ‚wow’ informacyjnym.

Polecam ją wszystkim, którzy nie czują się jeszcze dobrze w wychowaniu swoich psów. I myślę sobie, że gdybym kiedykolwiek pisała książkę to pewnie miałaby podobny klimat. Prosty język, mocno przemawiający za miłością do czworonogów

Ocena: 7/10

Czytaj dalej

Najpierw wytresuj kurczaka

Karen Pryor

Podejrzewam, że sam tytuł zachęca każdego miłośnika tresury. Książka została mi polecona przez świetnie zapowiadającą się behawiorystkę Aleksandrę Suszek, moją serdeczną znajomą. Lektura jest również na liście pozycji polecanych przez COAPE.

Olbrzymim atutem jest skupienie się nie tylko i wyłącznie na psach, a na ogólnym pojęciu tresury i pozytywnych wzmocnień stosowanych przy treningach ‘obiektów’. Z książki dowiemy się o technikach pozytywnego wzmacniania, jak można oduczyć psa szczekania za pomocą ręcznika na klamce, kurczaka obracania  na komendę oraz jak pracuje się z delfinami.

Autorka pozwala sobie na dosłowne i rzeczowe przedstawienie tematu, co absolutnie ma prawo robić posiadając taką wiedzę i doświadczenie. Karen Pryor od 1963 roku zajmuje się tresurą delfinów, które wymagały więcej niż cugle czy smycz.  Porusza ważne kwestie złego podejścia i błędnego wzmacniania, jak i braku wzmocniania w ogóle. Najważniejszym punktem programu moim zdaniem jest jednak przedstawienie metod radzenia sobie z problemami od ‘zabij bestię’ po ‘być może źle traktujesz bestię’. Po kilku stronach wybaczasz autorce ścianę tekstu, nie możesz się oderwać i przestajesz odbierać telefon.

Książkę polecam każdemu, nie tylko specjalistom od tresury czy szkoleń.

Ocena: 9/10

*Mały minusik za złożoność zdań i ścianę tekstu przez całą książkę, co w moim przekonaniu w literaturze edukacyjnej może być męczące.  

 

Czytaj dalej

Oczami psa

Alexandra Horowitz

Jeszcze chwila…

Czytaj dalej

Szczenie doskonałe

Gwen Bailey

Jeszcze nie napisaliśmy.

Czytaj dalej

Jak wychować idealnego psa

Cezar Millan

Pozycja ta bardzo szczegółowo przedstawia każdy z etapów życia psa, począwszy od narodzin po wiek dojrzały. Znajdziecie w niej całe mnóstwo wskazówek, jak radzić sobie z zachowaniami Waszego psa, o czym pamiętać przy jego dorastaniu i w jaki sposób rozwiązywać częste problemy. Cezar –
powtórzę to poraz kolejny, jest dość kontrowersyjną postacią, jednak tytuł ten warto mieć w swojej kolekcji. Namawiam do zaznaczania sobie stron z ważnymi tematami i wracania do nich regularnie. Nawet jeśli nie zgodzicie się z którąś z metod wychowawczych, może to Was zmobilizować do refleksji i opracowania własnej ścieżki rozwoju Waszego psa. Książkę gorąco polecam.
Na chwilę obecną w ofercie dostępna jest chyba jedynie wersja anglojęzyczna ale możliwe, że nie ma jej wcale 🙂

7/10

Czytaj dalej

Sztuka życia

Zbigniew Lew-Starowicz

Pewnie domyślacie się, że nie jest to książka związana z psami. Znajdziecie w niej jedynie kilka stron o tej tematyce ale te kilka stron, wydaje mi się tak ważne i piękne, że postanowiłam umieścić ją na liście polecanych ksiąg. Czyta się ją na dwa posiedzenia, a jest to wywiad rzeka z profesorem Lwem-Starowiczem. O czym? O szczęściu. Ta książka jest o szczęściu, wyciszająca, odprężająca, pełna życiowych przykładów. Nie ma fabuły, nie ma wątków, zawiera za to refleksyjne opowieści o ludzkiej psychice i indywidualności. Nie mamy pojęcia jak wiele chwil omija nas na codzień i jak bardzo mogą one zmieniać nasze życie. W środku nie znajdziecie pewnie odpowiedzi na większość pytań, ale jestem przekonana, że na wielu płaszczyznach będzie Wam łatwiej znaleźć odpowiedzi.

Ocena: 9/10

Czytaj dalej

Jak uszczęśliwić psa

Cezar Millan

Podejrzewam, że każdy kto jest właścicielem psa, chce dla niego jak najlepiej. Zaliczam się do tego wesołego grona i sama robię wszystko, by dać mojemu psu to, co najlepsze i zająć się nim najlepiej jak potrafię. Z radością sięgnęłam po kolejną książkę Millana, w której znalazłam dokładnie to, co jest opisane na okładce. Umieszczone na ponad 200 stronach, krótkie wskazówki i porady jak postępować ze swoim psem, mogą pomóc w problemach czy utwierdzić nas w jakimś przekonaniu. Wiele z nich jest oczywiście znana i stosowana na codzień, ale na pewno znajdziecie tam coś nowego i godnego uwagi. Mimo tego, że nie zgadzam się z wieloma metodami Cezara, polecam ten tytuł 🙂

Ocena: 7/10

Czytaj dalej

Sygnały uspokajające

Turid Rugaas

Książka na temat komunikacji w relacji pies – pies, a także jak się nieraz okazuje, człowiek – pies również. Pozwoliłam sobie posiłkować się tą pozycją przy tworzeniu na blogu sekcji ‚DOG-adaj się z psem’, ponieważ niezwykle urzekł mnie sposób, w jaki Turid Rugas – psia trenerka z Norwegii, przedstawiła podstawy z podstaw psiej mowy. Swojego pierwszego psa miała w roku 48′, a tresurę rozpoczyła w 69′, tym samym ufam jej doświadczeniu.
Nie jest to pozycja tylko dla właścicieli psów, ale dla każdej osoby, która chciałabym zrozumieć psią mowę, rozpoznawać psie sygnały, umieć komunikować się z czworonogami. Dzięki liście podstawowych sygnałów uspokajających możemy sobie to znacznie ułatwić. W skrócie, zapraszam do sekcji na blogu, a po wersję rozszerzoną odsyłam do lektury.

Ocena: 8/10

Czytaj dalej

Jak zostać przywódcą stada?

Cezar Millan

Pozycja w której znajdziemy całe mnóstwo wskazówek jak być dobrym przywódcą dla naszego psa. Tradycyjnie z wieloma sugestiami Cezara, mogę się nie zgodzić, ale zdecydowana większość z nich jest bardzo pro psia. Sama postać Millana wzbudza kontrowersje, dzieląc jego odbiorców na zwolenników i zdecydowanych przeciwników. Mogę potwierdzić skuteczność jego metod, gdyż wiele z nich sprawdziłam ososbiście. Czasem mogą wydawać się lekko brutalne czy zbyt surowe, ale wszystko zależy od naszej interpretacji. Książkę czyta się bardzo przyjemnie, jak każdą w której opisane są sytuacje i ich rozwiązanie – ave poradnikom! Polecam ten tytuł wszystkim, którzy pragną zwiększyć swą więdzę na temat przywództwa w stadzie oraz metod wychowawczych za pomocą różnych narzędzi lub zwyczajnie chcą poznać ciekawe historie, w których dzieje się ‚źle’, robi się ‚coś’ i wszystko gra i buczy.

Ocena 6/10

Czytaj dalej

Nosem psa

Alexandra Horowitz

Autorka książki jest naukowcem oraz badaczką, która pisze w bardzo złożony i pełen opcjonalności sposób. Wiele badań przeprowadza na sobie i swoich psach, doświadczając i eksperymentując. Spora część książku poświęcona jest opisom, kiedy Alexandra uczyła się poznawać świat poprzez zmysł węchu. Był to ogrom prac jakie włożyła w to, by uzyskać wyniki potrzebne do badań. Książka jest pisana naukowym językiem i nie każdemu może być łatwo przez nią przebrnąć ale jak komuś się uda, to na pewno dowie się wielu ciekawych rzeczy. Znajdzecie tu między innymi długi rozdział o szukaniu czarnych trufli przez psy oraz wąchaniu miasta przez grupę badaczy. Przyznam szczerze, że odkąd zapoznałam się z jej treścią, stałam się wrażliwsza na zapachową część mojego otoczenia.

Książkę czyta się momentami opornie, ze względu na język autorki, ale warto ją przeczytać 🙂

Ocena: 7/10

Czytaj dalej