DOG-adaj się z psem!


Czyli jakie sygnały wysyłają psy, żeby porozumieć się ze światem :)

dog
ZNACZENIE TERENU - podobno poza klasycznym oznaczaniem terenu, może być objawem stresu zwierzęcia oraz sygnałem do uspokojenia grupy, kiedy zjawi się nowy niebezpieczny osobnik. Pies uspokajający może podsikiwać teren do momentu wyciszenia pozostałych.
dog
ODWRACANIE GŁOWY - reakcja na zbyt gwałtowne zbliżenie się innego psa, oraz kiedy czuje się niezręcznie przez zachowanie z naszej strony. Turid Rugaas w swojej książce podpowiada, żeby stosować taki sygnał kiedy zbliżamy się do zestresowanego psa, aby okazać nasze pokojowe zamiary. Spróbujcie! :)
dog
PODNOSZENIE ŁAPY - rzadko występujacy sygnał, poprzez który psiak okazuje dyskomfort.
dog
PODCHODZENIE PO ŁUKU - to częste zachowanie podczas spotkania z innym psem. W taki sposób psy zostawiają sobie przestrzeń do odczytania wzajemnych sygnałów.
dog
WĄCHANIE PODŁOŻA - Wasz psiak na widok innego osobnika może zacząć wąchać ziemię, nadal bacznie obserwując co się dzieje. W taki sposób okazuje, że nie chce wchodzić z innym psem w relacje. Sygnał ten może być wysyłany do momentu 'czystego terenu'.
dog
ZIEWANIE - jeden z najczęściej wysyłanych sygnałów uspokajających przez psy. W przeciwieństwie do ludzi, psiaki nie ziewaja ze zmęczenia. Ziewaja żeby uspokoić atmosferę, kiedy ktoś krzyczy, kiedy jest zamieszanie, przed spacerem czy kiedy sytacja może rozwinąć sie do nieprzyjmnej. Zerknij czasem na swojego psa kiedy unosisz głos ;)
dog
KŁADZENIE SIĘ. Jeden z silnych sygnałów uspokajających, który ma na celu zaprowadzenie porządku w stadzie. Jest to położenie się płasko na podłożu, przylegając całym ciałem. Położenie na plecach oznacza natomiast uległość. Moja Kofi często się tak kładzie w sytuacji, kiedy wychodzę z domu i jej nie zabieram... :(
dog
Ludzie często myślą, że pies wchodzący między dwojga ludzi jest zazdrosny i dlatego powtrzymuje dwojga stęsknionych za sobą osobników ludzkich do zbliżenia cielesnego. Ta interpretacja jest prawdopobonie bardzo mylna i psu nie chodzi wcale o zazdrość. Jak wiemy u psów bliski kontakt znaczy zabawę lub walkę, u ludzi jest inaczej, stąd takie zachowanie. Pies chce powstrzymać ewentualne zgrzyty, między ludźmi jak i między psami. Przyjżyjcie się czasem jak na wybiegu dwa psy wchodzą w konflikt, a trzeci staje między nimi. :)
dog
OBLIZYWANIE NOSA - niemal niezauważalny sygnał, dziejący się dość szybko, a psy używają go często. Nosek oblizywany jest od dołu ku górze, a sygnał ten wysyłany jest aby zakomunikować stres po stronie zwierzęcia. Stres spowodowany zbyt bliskim zbliżeniem się, próbą chwycenia zwierzęcia lub kiedy mamy zdenerwowany ton.
dog
ZASTYGANIE W BEZRUCHU - kiedy na przykład dwa samce zbliżają się do siebie, bardzo zwalniają swoje ruchy a nawet zastygają w bezruchu. Dlaczego? Żeby nie powodować niepotrzebnych konfliktów. W takiej pozycji mogą pozostać, aż drugi osobnik się nie oddali.