Czy wiesz, że...


Ciekawostki jakie udało nam się wyszukać w książkach, usłyszeć i nauczyć podczas szkoleń.

Piłeczka.

Czy wiesz, że możesz rzucać swojemu psu piłkę milion godzin, a on nie zmęczy się tak bardzo, jak przy spacerze nową trasą, połączonym z węszeniem? To akurat wiedziałam, bez książki, ale tak mi się właśnie przypomniało. Pewien Pan zaczepił mnie ostatnio na ulicy, ku mojemu zaskoczeniu, znał nasze imiona - pewnie z bloga ^^ zapytał, co ma zrobić, bo jego pies przez 2 godziny może latać po domu, czy na dworze za piłka i nie jest zmęczony. Spieszę z pomocą! 80% energii psa, jest zużywana przez nos, przez wąchanie - wszystkiego. Moim zdaniem, nie da się fizycznie zajechać psa - prędzej My padniemy. Spacer? Idźcie za każdym razem nieco inną trasą, weźcie ze sobą smaczki, chowajcie je w liściach i trawie. Każda aktywność aktywująca psi nos jest wysoce wskazana :)

Energia.

A czy wiesz, że w porozumiewaniu się z Twoim psem jest najważniejsza?Twój pies, dużo wcześniej od Ciebie wie, jaki będziesz mieć humor danego dnia - biedne stworzenie. Każdy Twój nastrój ma swój zapach, a pies receptory węchu ma mniej więcej takie, jakby porównać Twój pieprzyk na ramieniu, a psa - mogłyby pokryć całe jego ciało, aż po koniuszek ogona. Dlatego, kiedy Ty cieszysz się z czegoś, Twój pies cieszy się trzy raz bardziej, ale działa to również w drugą stronę – kiedy Ty boisz się czegokolwiek (na przykład burzy), lub przejmujesz się wizytą u Weta, Twój pies będzie bał się i przejmował jeszcze bardziej.
Im bardziej naturalnie i ze spokojem będziesz traktować swojego psa, tym bardziej on odwdzięczy się Tobie tym samym.

Tu i teraz.

Twój pies nie wie o co Ci chodzi, kiedy złościsz się na niego za pogryzione kapcie i rozwalony papier po domu, podczas Twojej nieobecności? Tak, spuszcza głowę i ucieka wzrokiem, Ty myślisz, że próbuje Cię przeprosić - nie, próbuje Cię uspokoić, bo nie zatrybil, za co się na niego złościsz. Zwierzęta stadne tak właśnie wyciszają atmosferę, pokazują uległość, niektóre odchodzą kawałek, spuszczają wzrok. Pies żyje w teraźniejszości i nauka, niestety lub ‘stety’ musi obywać się tu i teraz, ponieważ cecha ludzka, jaką jest poczucie winy, nie obowiązuje w świecie psów. Pies dąży do spokojnej energii, i robienie mu awanti za coś co było 10 minut temu, nie przynosi niczego pozytywnego - wręcz przeciwnie, pies zaczyna się Ciebie bać.

Oblizywanie nosa.

Czy wiesz, że jednym z sygnałów uspokajających jaki daje Twój pies jest oblizywanie nosa od dołu do góry, szybkim niemal niezauważalnym ruchem? Robi tak kiedy spotyka innego czworonoga na swej drodze, ale rownież wtedy kiedy my pochylamy się nad nim, mówimy zdenerwowanym tonem albo przytrzymujemy go np. u weterynarza. Takie ciekawostki w tych książkach można wyczytać! Przyjrzałam się uważnie Kofi i rzeczywiście tak robi.

Czy wiesz w jaki sposób uczą się psy?

Jak każde inne zwierzę, pies uczy się wykonywać jakąś czynność jeśli ta przyniesie mu określoną korzyść, o ile prawidłowo są uczone, wówczas będą powtarzać działanie dzięki któremu otrzymały coś w zamian - pisze miedzy innymi John Fisher. My działamy w ogromnym stopniu dokładnie tak samo – nie podejmujemy przecież pracy za poklepanie po ramieniu. Uważam, że w przypadku zwierząt, nagradzanie psa nie jest przekupstwem a zdrowym rozsądkiem. Bo czy wielka orka na samo hasło 'dobra orka', będzie robiła salto w powietrzu? Albo koń na 'dobry koń' podniesie nogę w górę?

Tropienie w wodzie.

Czy wiesz, że psy szkolone do tropienia zwierząt morskich, potrafią wyczuć orkę, załatwiającą swoje potrzeby fizjologiczne, z kilometra? Dobrze wyszkolony pies doprowadza łódź dokładnie we wskazane miejsce, mając na to tylko pół godziny, zanim 'nie będzie czego zbierać'. Naukowcy są im bardzo wdzięczni :)

Ludzki zapach.

Czy wiesz, że zapach ludzi jest tak silny, że pies jest zdolny do odszukania człowieka w wodzie nawet po dłuższym czasie, kiedy ten oddalił się daleko. Mało tego pies jest w stanie wskazać przedmioty których dotknął człowiek, kiedy te zostaną rozerwane wybuchem. Nic tylko ćwiczyć psi węch! Kocyk, smaczki i jazda - codziennie chociaż 15 minut!

W 1937 roku, zostały wykonane badania psów i wilków.

Były to badania pomiaru czaszki psów współczesnych oraz z epoki kamiennej, przez nijakiego E. Dahra. Pokazały one, że stosunek szerokości psiej czaszki w najwęższym punkcie do jej długości jest stały, niezależnie od rasy psa i jego wielkości. Do podbudowania teorii, że pies pochodzi od wilka, można posiłkować się również badaniami z 1965 roku. Fuller i Scott, ustalili dziewięćdziesiąt wzorów zachowań psów i aż osiemdziesiąt jeden z nich było charakterystyczne również dla wilków. Pod wątpliwość poddano na początku przodka psa, czy był nim szakal czy wilk, lecz dźwięki wydawane przez psy i wilki były zbliżone a szakali zupełnie różne. Podobnie było ze wzorem zębowym, który jest zbliżony u psów i wilków.