Aktywny pies


Co możesz robić ze swoim psem oprócz spacerów :) Sekcję przygotowała dla nas Sylwia Trambacz-Oleszak, zawodniczka, instruktorka i sędzina Nosework Polska, trenująca także agility i tropienie użytkowe.

dog

Agility

To dyscyplina sportowa dla psów polegająca na prowadzeniu psa po torze złożonym z różnych przeszkód. Przewodnik, biegnąc obok psa po torze,  wydaje mu ruchowe i głosowe komendy, a pies  musi pokonać tor bezbłędnie i w jak najkrótszym czasie. Pies musi zaliczyć przeszkody w odpowiedniej kolejności. Przewodnik przed startem ma czas na zapoznanie się z układem toru i obmyślenie strategii poprowadzenia psa.  Agility podlega FCI, W Polsce tworzeniem regulaminów i organizacją zawodów zajmuje się Związek Kynologiczny w Polsce. Agility dzieli się na trzy klasy wyróżnione ze względu na wysokość psa w kłębie:

 • small do 35 cm w kłębie,
 • medium 35–43 cm w kłębie,
 • large od 43 cm w kłębie,

oraz na cztery klasy trudności:

 • A0
 • A1
 • A2
 • A3

i klasę open – otwartą dla wszystkich psów.

Przeszkody, które ma pies do pokonania to: stacjonata (hopka), skok w dal, opona, kładka, huśtawka, palisada, slalom, tunel sztywny oraz tunel miękki (tzw. rękaw). W klasie A0 („zerówce”)  nie ma: slalomu, huśtawki i opony, jest to klasa nieoficjalna, ale rozgrywana na prawie każdych zawodach. Wysokość hopek w każdych klasach jest inna. Pies biegnąc po kładce, huśtace lub palisadzie musi zaliczyć tzw. strefę – nie wolno mu zeskoczyć z przeszkody, musi mieć co najmniej jedną łapę na wyznaczonym obszarze.

W zawodach agility mogą startować wszystkie zdrowe psy, oprócz Mistrzostw Polski i Mistrzostw Świata, w nich  bowiem mogą startować wyłącznie psy rasowe posiadające rodowód. Niebywały prym w tej dyscyplinie sportu wiodą psy rasy border collie.

W 2017 roku na Mistrzostwach Świata Agility w Libercu polska reprezentacja wywalczyła złoty medal w biegu drużynowym Team Large!


dog

Nosework

Nosework jest w Polsce  nową dyscypliną kynologiczną, zyskującą coraz większą popularność. Wywodzi się ze szkolenia psów w służbach (w policji, w straży granicznej, w ratownictwie) i polega na znajdywaniu i oznaczaniu przez psa ukrytych próbek zapachowych.

Nosework bazuje na najważniejszym psim zmyśle – zmyśle węchu. Oprócz stymulacji węchu,  doskonali koncentrację, pamięć, poprawia zdolności uczenia się, redukuje stres, a także pomaga zachować dobrą kondycję mentalną. Jest świetnym sposobem na budowanie więzi i zaufania między psem a przewodnikiem. Nosework mogą trenować wszystkie psy bez względu na rasę, wiek, niepełnosprawność i  temperament.  Nosework jest szczególnie polecany psom lękliwym, nadpobudliwym i niepewnym siebie.

W Polsce istnieją dwie organizacje zajmujące się tym sportem kynologicznym. Stowarzyszenie Nosework Polska jest pierwszą powstałą organizacją i jedyną, która organizuje zawody. Psy pracują na trzech zapachach – olejkach eterycznych: cynamonowym, pomarańczowym i goździkowym. Próbką zapachową jest połówka bawełniano-drewnianego patyczka nasączona olejkiem – przygotowana w ściśle odpowiedni sposób. Aby wziąć udział w zawodach, pies i przewodnik muszą najpierw zdać egzaminy z każdego zapachu osobno. Egzamin składa się z dwunastu kartoników, w jednym z nich ukryty jest zapach. Zdająca para pies-przewodnik ma 3 minuty na zgłoszenie „alarmu” – przewodnik, czytając zachowanie swojego psa, wskazuje sędziemu, w którym kartoniku jest zapach. Pies w chwili zgłaszania alarmu musi być przy źródle zapachu.  Zawody, zgodnie z regulaminem egzaminów i zawodów Stowarzyszenia Nosework Polska, składają się z sześciu kategorii i trzech klas.

Kategorie na zawodach to:

 • Containers – pojemniki – pies przeszukuje rozmaite przedmioty, takie jak torby, walizki, plecaki, kartony, pudełka, zabawki, figurki, przedmioty codziennego użytku itp. i ma oznaczyć ten, gdzie znajduje się zapach, a przewodnik musi to zgłosić sędziemu;
 • Interior – pomieszczenia – w tej kategorii próbka zapachowa (bądź próbki zapachowe) jest ukryta gdzieś w pomieszczeniu, którym może być budynek, szopa, garaż, magazyn, lokal itp.,  pies ma za zadanie znaleźć zapach;
 • Exterior – obszary zewnętrzne – tutaj zapach schowany jest gdzieś na dowolnym obszarze zewnętrznym, takim jak park, dziedziniec, ogród, boisko;
 • Water – woda – próbka zapachowa (bądź próbki) umieszczona jest w pojemniku z wodą, przewodnik wskazuje, w którym pojemniku jest zapach.
 • Vehicle – Pojazdy – kategoria ta polega na przeszukiwaniu dowolnego pojazdu i znajdowaniu na nim ukrytego zapachu bądź zapachów.
 • Sniff&Go – to jest kategoria, w którym liczy się szybkość. Pies musi znaleźć jak najwięcej próbek zapachowych w jak najkrótszym czasie, próbki mogą być wszędzie schowane.

Poszczególne klasy różnią się stopniem trudności i mają swoje własne przepisy w zależności od kategorii, do której się odnoszą. W klasie pierwszej zapachem jest tylko olejek cynamonowy, może być tylko jedna schowana próbka lub jeden przedmiot z zapachem, próbka musi być dla psa dostępna. W klasie drugi oprócz cynamonu jest olejek pomarańczowy,  a w klasie trzeciej dochodzi jeszcze goździkowy, próbki mogą być wielokrotne ( w klasie trzecie przewodnik nie wie ile ich jest na ringu) i niedostępne (ze względu na wysokość, ze względu na umieszczenie w przedmiocie lub ze względu na dostęp), dodatkowo pojawiają się zwodnicze zapachy i rozproszenia w postaci jedzenia.

Najwyższa klasa to klasa Master – klasa łącząca w sobie elementy wszystkich wspomnianych kategorii.

Za znalezienie próbki pary otrzymują punkty, a za różnorakie błędy punkty są odejmowane – każdą kategorię wygrywa para z najwyższą liczbą punktów i najkrótszym czasem.

Stowarzyszenie Nosework Polska organizuje zawody w różnych miastach Polski. We wrześniu 2018 r. w Krakowie odbędą się pierwsze w Polsce Mistrzostwa Polski Nosework.

W Poznaniu szkołą, w której można trenować nosework zgodnie z zasadami Nosework Polska jest Chilaland Nosework. 

http://nosework-polska.pl/


dog

Obedience

Obedience to posłuszeństwo sportowe, jest bardzo popularne na świecie i coraz większą popularność zdobywa też w Polsce. Zawody, zgodnie z regulaminem egzaminów i zawodów obedience Związku Kynologicznego w Polsce, składają się z czterech klas:

 • klasa 0 dla początkujących – ćwiczenia jakie ma do wykonania pies to stosunek do otoczenia – socjalizacja, waruj/siad-zostań, chodzenie przy nodze na smyczy, przywołanie, skok przez przeszkodę, zmiany pozycji (waruj/siad);
 • klasa 1 – dochodzi tutaj m.in. chodzenie przy nodze bez smyczy, aport, naprzód i waruj w kwadracie czy wyszukiwanie przedmiotu spośród dwóch;
 • klasa 2 – tutaj mamy takie ćwiczenia jak stój i siad podczas marszu, skok przez przeszkodę z aportem drewnianego koziołka, wyszukiwanie przedmiotu z czterech i naprzód z zatrzymaniem i waruj w kwadracie;
 • dla bardziej zaawansowanych zawodników przeznaczone są klasy 1 i 2, klasa 3 to zawody międzynarodowe.