Zanim przygarniesz lub kupisz szczeniaka.

2018-06-28
#, #, #

Zapewne na ten temat powstało już z milion albo i więcej tekstów. Chcę jednak na świeżo – kiedy mała suczka moich znajomych jest u mnie, podzielić się z Wami moimi spostrzeżeniami. Ważne jest aby każdy kto bierze Paskuda do domu, wiedział, z czym to się wiąże i w jaki sposób podejść do tematu. Poniżej przygotowałam listę zagadnień, w które warto się zagłębić przed przyjęciem maleństwa do swego domowego stada:

Dobrze wybierz rasę – jeśli chcesz adoptować szczenię z wyrzuconego na ulicę kartonu, nie ma opcji na poznanie rodziców. Kochacie jak własne i nikt nie myśli, czy matką był jamnik czy kundelek czy też oboje rodzice to pieski wieloowocowe. Jeśli jednak decydujesz się na psa rasowego, proponuję najpierw o tej rasie poczytać.  Zapoznać się z historią, cechami charakteru, pielęgnacją i przede wszystkim sprawdzić opinie hodowców i posiadaczy. Opisy wielu ras znajdziecie na stronie: psy.pl

Zaplanuj wolne – i to minimum 2 tygodnie. Coraz więcej szefów firm zgadza się na ‘urlop opiekuńczy’ na psa. Jeśli nie masz takowej możliwości, to w roku wzięcia psa do domu Twoje wakacje na egzotycznej wyspie będą krótsze albo pojedziecie tylko na RODOS (Rodzinne Ogródki Działkowe ogrodzone Siatką). Podstawy wychowania, nauka czystości, zostawania samemu, zabawy, rytmu dnia, siedzenia w klatce czy w kojcu, to tylko niektóre z rzeczy jakie muszą być bezwzględnie wypracowane z psem już w początkowym etapie życia. Nie załatwi się tej sprawy w 5 czy 10 minut rano i wieczorem, w każdym razie na pewno nie z dobrymi efektami. Jeśli masz do pomocy drugą osobę, to tak naprawdę najlepsza będzie taka opcja aby pierwszego miesiąca ktoś zawsze był z psiakiem.

Poczytaj o etapach rozwoju szczenięcia, i zrób to, zanim szczeniak pojawi się w domu, tak by od pierwszego dnia otrzymał od Ciebie odpowiednie wsparcie. Tu znajdziesz listę książek, które polecam => http://mampsaicoteraz.com/warto-przeczytac/

Uzbrój się w cierpliwość – nic się nie stanie od razu. Czasami nauka czystości, ciszy czy chodzenia na smyczy potrwa długie tygodnie. Dając psu wsparcie i zrozumienie, szybciej nauczysz go odpowiednich zachowań. Twój psiak nie wie czego i jak chcesz, żebyście fajnie sobie żyli, a już na pewno nie wyznaje zasady: ‘domyśl się’.

Masz już w domu jednego psa? Świetnie, pozwól mu pomagać Tobie w wychowaniu szczenięcia. Izolowanie starszego psa, karcenie za mruczenie i wychowawcze chwytanie zębami, odbije się niekorzystnie na szczenięciu. Dla psa ‘nowy’ mały śmierdziel, który w jakikolwiek sposób może zagrażać jego pozycji, będzie do wyeliminowania. Nie zje go od razu, ale może gnębić, izolować od Ciebie, zachowywać się zazdrośnie, czy stać się agresywny jak nigdy dotąd. Pozwól starszemu psu być starszym rodzeństwem i obserwuj jak pokazuje świat młodemu. Jeśli zrobisz to umiejętnie to psy doskonale się dogadają. Mało tego – szybko się polubią i będą razem bawić.

Wyznacz maleństwu przestrzeń do zabawy – twoje szczenię nie wie, że kabli i mebli się nie gryzie. Na czas nauki ogranicz mu przestrzeń ucząc zabawy jego zabawkami a w miarę upływu czasu stopniowo tę przestrzeń zwiększaj. Pokaż, że za dobre zachowanie może na przykład pobiegać z Tobą po domu ale również powoli pozwalaj na więcej. Uczysz przy tym psa cierpliwości i odpoczynku, co jest bardzo ważne w jego rozwoju.

Spokojna asertywność – szczeniak Cię testuje, sprawdza na ile może sobie pozwolić. Nie robi tego złośliwie. Po prostu rozwija się, poznaje i bada otaczający go świat i Ciebie. Spokojnie pokazuj mu co wolno a czego nie. Szczenięta uczą się bardzo bardzo szybko. Niestety złych nawyków również. Dlatego nie bagatelizuj np. skakania na nogi. Teraz Paskud ma kilkanaście tygodni i jest słodką, puszystą kuleczką, ale jak wyrośnie na 40 kilowego skaczącego psa, to będziesz mieć przerąbane.

Zadaj sobie pytanie: Czy masz czas na psa? I to najlepiej kilka razy i zastanów się czy wyobrażasz sobie kolejne 15 lat życia z kudłaczem u boku.

Opieka nad szczeniakiem jest pięknym doświadczeniem i sprawia naprawdę wiele radości. Jest to również a może przede wszystkim olbrzymi obowiązek. Właściwe zadbanie o psiaka jest kluczem do sukcesu. Na całe szczęście jest coraz więcej psich przedszkoli, behawiorystów i trenerów, którzy mogą pomóc Tobie w decyzjach i prowadzeniu pupila. Wierz mi, że tak jak nam, potrzebni są lekarze interniści, psycholodzy czy mediatorzy, tak w komunikacji z psem również potrzebni są specjaliści. Przecież nie każdy z nas musi być od razu specem od psiej psychiki i sięgnięcie po poradę u specjalisty jest rzeczą naturalną. Nie bój się tego.

Małgo

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *