Ćwicz ze swoim psem 20 minut dziennie, codziennie!

2018-06-04
#, #

Pozbycie się telewizora 10 lat temu, było dla mnie krokiem ku lepszej przyszłości. Migoczące pudło, poza permanentnym zjadaniem mojego czasu, nie spełniało właściwie żadnej roli. Z radością usunęłam je z pola widzenia i moim nowym zjadaczem czasu stały się książki. Jedna jednak rzecz utknęła mi bardzo mocno w pamięci. Kampania reklamowa dla rodziców: ‘Cała polska czyta dzieciom’. W telewizji leciały reklamy zachęcające do czytania 20 minut dziennie, codziennie.

Postanowiłam jej treść przełożyć do naszego psiego świata i znalazłam idealne odniesienie. Czym dla Waszego psa jest codzienny 20 minutowy trening? Jest lepszym wzmocnieniem niż godzina z trenerem raz w tygodniu. Jest regularnością, na którą Wasz pies będzie czekał, będzie starał się wypaść świetnie. Przecież jesteście najlepszą widownią swojego psa. Dla kogo on trzaska te piruety? Przecież nie dla siebie, Wy go tego uczycie, więc jak już nauczyliście, to pozwólcie mu się teraz popisywać. Trening każdego dnia stabilizuje psychicznie Waszego psa, pomaga mu lepiej radzić sobie z emocjami i znajduje ujście nagromadzonej energii.

Jaki robić trening?

Przede wszystkim nie trzeba organizować sobie nawet dodatkowego czasu, tylko trening zrobić podczas spaceru. Osoby, które ćwiczą ze swoim psem klasyczne posłuszeństwo, mogą wziąć porcję śniadaniową na spacer w kieszonkę lub sakiewkę na smaczki. Po wyjściu z domu dać psu zaspokoić podstawowe potrzeby jak siku, kupa i wąchanko. Następnie na hasło ‘ćwiczymy’ czy klasycznie jakie sobie wymyślicie, jedziecie z nim wszystkie komendy, które zna w różnych konfiguracjach. W nagrodę Wasz psiak dostaje swoje śniadanie i oczywiście całe wiadro Waszych ciepłych słów aprobaty. Co nam to daje i o czym pamiętać:

– Pies wzmacnia się dodatkowo bo pracuje na jedzenie

– Stabilizujesz emocje swojego psa i wyrabiasz regularność – psy to lubią!

– Ćwicz z nim w różnych warunkach, raz obok ulicy, raz w parku albo na osiedlu

– Nie karć psa jeśli zapomina komendę, przypomnij mu ją i pochwal!

– Po raz kolejny powtarzam – chwal swojego psa!

Jeśli ktoś ćwiczy agility, obedience, frisbee czy inne rodzaje aktywności, to oczywiście postępuje zgodnie z ustaleniami trenerów lub swoim programem ćwiczeń.  

Jeśli będziesz na każdym porannym spacerze ćwiczyć ze swoim psem, to będzie Ci za to wdzięczny, a Wasza relacja będzie oparta na coraz większym zaufaniu. Jesteś w stanie regularnością, uczynić psa reaktywnego mniej reaktywnym, a agresywnego spokojniejszym. Jak dziecko nie potrafi czytać, to tylko regularne ćwiczenia mogą to zmienić. I tu wracam do swojego pompatycznego zwrotu, że w życiu najważniejsza jest pogoda ducha, konsekwencja i cierpliwość. Więc, ćwicz ze swoim psem 20 minut dziennie, codziennie!

Małgo

 

2 komentarzy do “Ćwicz ze swoim psem 20 minut dziennie, codziennie!

  1. Co prawda to prawda.. po paru dniach regularności moja Szelka, doskonale wie co ją czeka i biegnie z radością na miejscówkę gdzie czeka ją poranna porcja ćwiczeniozabawy przed pracą..

  2. Ewa i Edi pisze:

    Dzięki za ten post! Ćwiczymy z naszym psem, kilka razy dziennie i krócej niż 20 minut na raz – ciężko mu się tak długo skupić za „jednym rzutem” 🙂 Dlatego staramy się wydłużać ten czas. Czujemy, że dzięki temu o wiele szybciej pies się do nas przywiązuje (a mamy go dopiero miesiąc!), dodatkowo myślę, że nie będzie zaskoczony kiedy nagle każemy mu na przykład usiąść przy nas kiedy będzie tego wymagała sytuacja (u weterynarza, w ogródku restauracji), bo nie wydajemy mu komend od wielkiego dzwonu, tylko codziennie!
    Dlatego zgadzam się – ćwiczyć z psem trzeba! 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *